Po návratu z Phi Phi jsme oslavovali Silvestr. V Thajsku se slaví v dubnu a jejich letopočet 2546 je oproti našemu opravdu hodně napřed. Stejně tak rozdílné jsou silvestrovské oslavy. Vlastně se celou noc nic neděje. Ale pokud se necháte ukolébat, stejně tak jako my, máte se ráno na co těšit. Na Nový rok se v Čechách vyspává kocovina a jí se čočka. V Thajsku se lidé polévají vodou. A říkají tomu Songkran.
 
Ráno, když jsme se vydali na náš další výlet, jsme vylezli z bungalovu a už jsme byli mokří. Stejně jako ostatní.  A abyste si nemysleli, že to bylo jen takové nějaké polívání, zapojuje se do toho celý národ, pod heslem "na nikom nesmí zůstat nic suché".

 

U každého domu stála horda lidí a tito lidé měli vědra a nabírali vodu na polévání kolemjdoucích z připravených kádí. Všude jezdily cisterny a prázdné kádě doplňovaly. Dodávky plné lidí kropili pistolemi a kýbly. Všude samá voda. Nejprve jsme šli asi padesát metrů obchody, ale potom jsme chtě nechtě museli na ulici k songtó. Po deseti metrech jsme byli mokří do nitě. Fototašku jsme uchránili pouze tak, že jsem se pro cestu v songtó do Krabi domluvila s řidičem a ten mi ji vzal k sobě do kabiny. Jinak by to foťáky nepřežily. Přímo do autobusku totiž byly vylity hektolitry. V Krabi jsme fototašce pořídili slušivý igelitový pytel a bylo po problému. Zůstala suchá, na rozdíl od nás. My byli od hlavy k patě pořád mokří.


Z Krabi jsme jeli do skalního kláštera Wat Tham Seua. To, že k němu vede 1 239 schodů, na 600 metrech převýšení 250 metrů bylo pro nás překvapením. Včerejší výšlap na viewpoint na Ko Phi Phi byla procházka proti tomuhle děsu. Vydali jsme pravý sportovní výkon a sáhli jsme si na dno. Hlavně David. Já jsem byla na vrcholu jakžtakž fit. Opět nás čekaly schody i 50 cm vysoké. Dole nám říkali, že se to chodí 40 minut až hodinu. My to šli něco přes 45 minut a od 250. schodu jsme na každém dalším stém stáli (schody jsou číslované) a odpočívali (a paradoxně se polívali vodou sami, abychom ve čtyřiceti stupních ve stínu nevybuchli přehřátím). Po cestě vzhůru jsme potkali hejno opic, opět gibbony. Dávala jsem jim napít z láhve. Vyhlídka byla ojedinělá, klášter se však opravoval, takže to nejlepší bylo pod lešením. Dolů to šlo lépe, přesto to trvalo půl hodiny. Tak se mi klepaly nohy, že se mi nahoru jdoucí domorodci smáli. Bílého „Faranga“ (thajské označení pro bělochy) jsme tu nepotkali ani jednoho. Zato místních zde bylo celé procesí. Stejně jako u nás, i tady ve státní svátek tráví rodiny čas spolu. A protože je pro ně čest mít fotografii své rodiny s bělochem (většinou jí vyhradí ve svém domě čestné místo a všem známým ukazují, že mají bílého přítele), pózovala jsem s mnoha dětmi, babičkami, dědečky, maminkami – no prostě skoro s každým. Moje blonďatá hlava je prostě brala!

 

Z kláštera jsme sjeli zpět do Krabi, a tam (stále pod palbou místních vodomilů slavících Songkran) si na hodinu pronajali říční člun a jeli se podívat na mangrovové močály do ústí řeky Krabi, podle které se město jmenuje. V průvodci psali, že při troše štěstí je možné v pásu odlivu pozorovat kraby s velkým červeným klepetem (klepeto vůči tělu 1:1) a zvláštní rybu, která se jmenuje lezec a která s odlivem nejde za klesající vodou, nýbrž umí dýchat vzdušný kyslík, pokud leží na vlhkém podkladu (bahně). Měli jsme velké štěstí a oba živočichy jsme opravdu viděli, jen nás překvapilo, jak jsou malí. Krabík má průměrně 5 cm a lezec tak maximálně 15. Ale krabíci mají různé barvy - zelenou, červenou, modrou, černou apod. Při cestě jsme jeli kolem plovoucí vesničky rybářů. Všechny domky jsou na polystyrénových pontonech a klesají a stoupají s přílivem. Obyvatelé mají místo aut lodě, chudí dřevěné, bohatí rychločluny s více motory, jak jinak než značky Yamaha, vrtule průměr 40 čísel. Dokonce jsme zahlédli Zoborožce,  překrásného ptáka, podobajícího se tukanovi. Oslava Nového roku se nám prostě povedla.

 


 

Reklama