Některé ženy se proslaví jako zpěvačky nebo herečky a některé si získají širokou pozornost veřejnosti svými ohavnými činy. Jednu poměrně rozsáhlou skupinu tvoří vraždy vlastních dětí. Tyto případy byly v minulosti nejvíce medializované.

Romana Zienertová (46)

profimedia-0219123114.jpg
Foto: Profimedia

Na letošní září připadne smutné desetileté výročí. V roce 2011 totiž tehdy šestatřicetiletá Romana Zienertová zavraždila svoje čtyři děti. Stalo se to v domě v obci Široký Důl. Dvouměsíční Romaně, dvouletému Lukášovi a čtyřleté Elišce doma podřezala krky a zápěstí a nejstaršího osmiletého Davida udusila polštářem. Po činu se následně sama pokusila zabít. Její přítel a otec nejmladší Romany jí ovšem našel a přivolaná záchranka Zienertové pomohla.

Veřejnost nepřekvapily jen otřesné vraždy, ale i způsob, jakým se k nim pachatelka postavila. U soudu neprojevovala žádnou lítost, a dokonce se snažila předstírat duševní chorobu a ztrátu paměti. Psychologové jí na to ovšem neskočili a ona byla odsouzená k doživotnímu vězení. Podle závěru znalců měla Zienertová v plánu takzvanou rozšířenou sebevraždu, pomocí které chtěla utéct od problémů.

Marybeth Tinning (78)

bar.jpgFoto: Ilustrační. Shutterstock

Mezi lety 1972 a 1985 přišla americká ošetřovatelka Marybeth Tinning o všech svých devět vlastních i adoptovaných dětí. Ty zemřely za zvláštních okolností a často se skloňoval nejasný syndrom náhlého úmrtí novorozenců. Mělo na něj zemřít i deváté dítě, teprve čtyřměsíční holčička Tami Lynne.

Jenže Marybethin osud konečně přilákal pozornost sociálních služeb, policie i široké veřejnosti, tělíčko bylo podrobeno pitvě a zjistilo se, že skutečnou příčinou smrti bylo udušení. Matka byla nakonec obžalována ze tří vražd, ale prokázala se pouze ta poslední, ke které se následně přiznala. Vražedkyně byla propuštěna v roce 2018 s podmínkou, ve vězení strávila 31 let.

Diane Downs (65)

Diane-Downs-1984.jpgFoto: Diane Downs v roce 1984. Betty Udesea, Public domain, via Wikimedia Commons. Wikipedia

Další Američance naštěstí všechno nevyšlo podle plánu, ale ani tak se její řádění neobešlo bez ztráty života a vážných zranění. V roce 1983 tato žena přivezla své tři děti do nemocnice se střelnými ranami. Sedmiletá Cheryl už byla mrtvá, tříletý Danny ochrnul od pasu dolů a osmiletou Christie zasáhla mrtvice. Sama Diane měla střelnou ránu na ruce a tvrdila, že je přepadl a postřelil neznámý muž.

Personálu nemocnice ani polici se ovšem její chování moc nepozdávalo – na trauma, které prožila, působila až příliš klidně, a navíc z nemocnice telefonovala svému milenci. Ani forenzní důkazy její příběh nepotvrdily. Obžaloba stavěla na teorii, že žena se děti pokusila zabít právě kvůli svému románku. Její milenec se totiž nechal slyšet, že ve svém životě nechce děti. Za svůj čin byla Diane odsouzena k doživotnímu vězení a k tomu dostala ještě padesát let navíc.

Megan Huntsman (46)

profimedia-0238084506.jpg
Foto: Profimedia

Američanka Megan Huntsman si ve vězení také posedí a dost možná už z něj nikdy nevyjde. O propuštění totiž může žádat nejdříve v roce 2064, kdy jí bude 89 let. Na svém kontě má šest nevinných životů a k vraždám se nakonec sama přiznala.

Mezi lety 1996 až 2006 zavraždila šest vlastních novorozených dětí. Ihned po narození je udusila nebo uškrtila. Těla následně zabalila do igelitu a schovávala je v krabicích v garáži. Když se z domu ale odstěhovala, krabice tam nechala. Tak se na její ohavné činy přišlo. Megan podle policie užívala pervitin a děti prý nechtěla.

Andrea Yates (56)

profimedia-0018665247.jpg
Foto: Profimedia

Americkou veřejnost zaskočil také případ z roku 2001, kdy Andrea Yates postupně utopila doma ve vaně svých pět dětí. Šlo o sedmiletého Noaha, pětiletého Johna, tříletého Paula, dvouletého Luka a šestiměsíční Mary. Policii a psychiatrům žena následně vypověděla, že čin spáchala na příkaz Satana a že to byl jediný způsob, jak jejich duše zachránit před věčným zatracením.

Po činu sama zavolala na policii a svému manželovi. Rozsudek v podobě doživotí ve vězení byl později zrušen a Andrea byla umístěna do psychiatrické léčebny. Psychickými problémy trpěla už před vraždami. V roce 1999 se nervově zhroutila, dvakrát se pokusila spáchat sebevraždu a byla u ní diagnostikovaná poporodní psychóza.

Zdroje: Denik, Murderpedia, Profimedia, American Journal of Psychiatry, Houston Chronicle, CNN, People

Čtěte také:

Reklama