Česká republika si udržuje smutné světové prvenství v incidenci zhoubného nádoru tlustého střeva a konečníku. „Každoročně je u nás diagnostikováno 7400 nových pacientů a 4400 pacientů v důsledku karcinomu tlustého střeva a konečníku zemře. „V naší zemi je věnována velká pozornost skríningu, provádí se vyšetřování skrytého krvácení do stolice. Přesto každoročně přichází 1600 až 2000 nemocných s nádorem, který je již v pokročilém a obtížně léčitelném stádiu,“ uvedl prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc. děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Důležité je, aby lidé mysleli na své zdraví, starali se o sebe a chodili na preventivní prohlídky, při kterých lze odhalit onemocnění ještě v počátečním stadiu. „Umíme stále více zhoubných nádorů vyléčit. Pokrok medicíny je v posledních letech tak obrovský, že ten, kdo přijde se zhoubným nádorem včas, má velkou šanci na vyléčení,“ říká předseda České onkologické společnosti ČLS JEP prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc.
Novou naději pro pacienty přináší tzv. cílená biologická léčba. Cílenou se tato léčba nazývá proto, že je specificky zamířena proti molekulárním reakcím, které jsou nutné pro spuštění a udržení nádorového růstu. Pokud si klasickou chemoterapii představíme jako hrubé kladivo, které ničí struktury nádorových i zdravých buněk, pak cílená biologická terapie je jemný hodinářský nástroj, který ovlivní procesy probíhající v nádorových buňkách a normální buňky postihne minimálně. To vede k nižšímu výskytu nežádoucích účinků a následně k vyšší kvalitě života nemocných. Tento zcela nový léčebný přístup značně zvýšil šance na přežívání i u nemocných s pokročilým metastazujícím onemocněním.
„Příkladem cílené léčby může být bevacizumab (Avastin). Jeho přidání do léčebných postupů u karcinomu tlustého střeva a konečníku zvýšilo šance nemocných na prodloužení přežití. Je dobře, že tento produkt dlouholetého klinického výzkumu konečně máme pro naše pacienty k dispozici. Nám lékařům se tak výrazně rozšířily možnosti boje se zákeřným karcinomem tlustého střeva,“ řekl doc. MUDr.
Nové moderní léky nejsou levné, neboť v jejich ceně jsou zahrnuty vysoké náklady na jejich výzkum. Ten trvá mnoho let a stojí kolem miliardy dolarů.
„Proto je třeba najít způsob, jak tuto nákladnou léčbu našim pacientům zpřístupnit, ale současně sledovat, zda je užívána účelně,“ poznamenal prof. Vorlíček. Proto je léčba bevacizumabem a dalšími inovativními protinádorovými léky v České republice soustředěna do center onkologické péče, která společně určily Ministerstvo zdravotnictví, zdravotní pojišťovny a Česká onkologická společnost ČLS JEP. Každé použití těchto léků je sledováno pomocí centrálního registru a lékaři spolu s pojišťovnami tak mohou mít pod kontrolou míru jeho využití i nákladů spojených s léčbou.
Nastavením pravidel a zpřístupněním bevacizumabu (Avastin) a podobných léků drží Česká republika krok s vyspělými státy. „Avastin u vhodných pacientů prodlužuje přežití, nezhoršuje kvalitu života a je v České republice za určitých podmínek dostupný, což se o celé Evropě říci nedá,“ shrnul docent Vyzula.
Cílená biologická léčba probíhá v duchu Národního onkologického programu, kdy je plně dodržována maximální racionalizace nákladů na léčbu nádorových onemocnění v České republice a zlepšování kvality života onkologicky nemocných. „Na úspěšném uskutečnění Národního onkologického programu se však nemohou podílet pouze odborníci. Reforma zdravotnického systému by měla být provedena tak, aby zajistila hlavně dostupnost nákladné zdravotní péče z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Důležitá je také účast veřejnosti, která by se měla seznámit s cíli Národního onkologického programu, ten se totiž týká nejen léčby, ale také možné prevence a včasného záchytu nádorových onemocnění,“ dodal profesor Vorlíček.
Nový komentář
Komentáře
modroocka: o tom to je, každý člověk je jiný. Já bych zase střílela, pokud by mě chtěli sériově nastříhnout. Při prvním porodu jsem byla bez nástřihu a naprosto v pořádku. Někdo si zase přečte tvoje povídání o půstu a je z toho v šoku Zkrátka každý jsme jiný, každý jsme zodpovědný sám za sebe, hlavně musíme mít možnost volby. Někdo si dobrovolně vybere, že si vybírat nechce Ad víra - psychická síla dokáže divy a tělo závisí na stavu mysli strašně moc. O tom snad už dnes není třeba diskutovat
Kristepane!
modroocka: S tím lékařem jsem to myslela tak, že je určitě dobré s ním spolupracovat, pokud tohle respektuje. Samozřejmě, že tě nezná, že ty bereš na sebe tíhu zodpovědnosti sama za sebe. Ale spousta lidí to má jinak. Přijde a řekne - zachraňte mě. Prostě je to jiný druh přístupu. Jinak s tebou naprosto souhlasím. Je to jako s tím diskutovaným porodem. Já budu rodit tak, jak chci já, budu poslouchat intuici. Moje sestřenice řekla svému lékaři, že se naprosto odevzdává do jeho rukou a bude poslouchat, že si je strašně nejistá (3.dítě). Každý žijem jinak, proto někdo se do půstu vůbec nepustí, protože zkrátka potřebuje "konzervativní a vědecky ověřené postupy".
modroocka: Konecne rozumny nazor!
modroocka: Něco na tom je, rozhodně to stojí za vyzkoušení Každopádně to ale nebude sedět každému - ovšem to je jako s každou jinou metodou. Ideální je asi najít lékaře, který tohle rozhodnutí respektuje v plné míře, ale dohlíží na zdravotní stav. Takhle dlouhý půst, pokud vím, byl součástí vědeckého experimentu, který dopadl velmi pozitivně pro lidské zdraví - ač to nebylo v souvislosti s rakovinou.
Suzanne: viz Vivain, ale prestoe ma ta prevence smysl, protoze se tim vyrazne snizuje riziko.
evelyn: obou pohlaví? karcinom děložního čípku?
Vivian: Inu ba právě
Suzanne: rakovina d.h. není výhradně virového původu
Exupery: prosím tě a z čeho chytne rakovinu děložního čípku stará panna?
Exupery: Ja toho moc o makrobiotice nevim, sama jsem na to moc srab, je to hrozne prisne, tak jsem to do hloubi nestudovala. Urcite to neni jen tekutina z jidla, oni jedi hlavne zeleninu a ruzne zrni a lusteniny (ani je cesky pojmenovat neumim). Nevim, jak by to nekomu mohlo ublizit, jen se musi dohlednout, aby mel clovek dostatek bilkovin a vsechny vitaminy a mineraly v optimalnim mnozstvi. To, ze se telo oslabene po chemoterapii nebo ozarovani nemusi vyrovnavat s chemikaliemi v zivocisnych vyrobcich muze jen prospet. Ovsem ty rostlinne vyrobky by mely byt (optimalne) organicke taky. Ale to je jen muj nazor (a spousty dalsich lidi a vedcu, kteri jsou trochu stranou od konzervativni mediciny). Kazdy by si mel prostudovat, co ho zaujme, a podle toho se ridit. Materialu je urcite dost.
Meander: pokud jda o karcinom děložního čípku, má exupery pravdu, očkování se chystá pro dospívající holky a nejlepší prevencí je sexuální střídmost , kondom a pravidelné prohlídky u gynekologa, který spolupracuje s kvallitní laboratoří.
Meander: To není názor, to je fakt Ale prej se proti tomu brzy bude očkovat.
Meander: Jde jenom o tuhle jednu rakovinu a samozřejmě tě neochrání na 100 %, ale hóódně ti tu pravděpodobnost sníží.
Blueberry: Možná jsou různý druhy makrobiotický stravy, já četla nějako knížku a připadalo mi, že je to vlastně úplně normální strava, docela pestrá, akorát hrozně suchá, tvrdili, že stačí tekutiny z jídla , to mě teda odradilo hned. Ale myslím, že třeba nežrat moc maso a jíst hodně syrový zeleniny a ovoce by pomoct mohlo. Ale to každýmu, nejen těm, co mají rakovinu.
Taky názor.
Meander: to není pravda, že skoro všichni.
Vadí promiskuita a příliš časný začítek pohlavního života, protože mladý holky jsou k tomu viru náchylnější.
Blueberry 40: Ano, ale kdyby šprcat se šprckou mělo ochránit populaci před rakovinou, tak by jednak rakovina zmizela a druhak bychom vymřeli
Andula: Exupery to příliš zjednodušuje. Šprcka není všespasitelná, nedá se použít vždycky a pořád a hlavně - HPV v sobě máme prakticky všichni. Ať šukáme nebo ne
Blueberry: vynechani cukru ne, ale ta makrobiotika uz muze.
Meander: Rakovina cipku je zpusobena ve vetsine pripadech virem.