wrwer.jpg
Sima Taparia / Foto: Netflix

V Indii jsou svatby hodně tradiční a váže se k nim spousta zvyklostí. Většinou nejde o svatbu jen mezi mužem a ženou, ale také mezi jejich rodinami. I v dnešní době se zde koná mnoho domluvených svateb a lidé si berou ty, které ani nechtěli a často je ani pořádně neznají.

Hlavní postavou indické reality show Indian Matchmaking je dohazovačka Sima Taparia. Rodiny k ní zapisují své dcery, které si Sima proklepne a důkladně prohlédne a udělí jim hodnocení od jedné do sta. Hodně se dívá na vzhled, ale hodnotí i povahu. Postavení rodiny je zde druhořadé, protože si služby této dohazovačky mohou stejně dovolit jen ty zaopatřenější rodiny.

profimedia-0547631178.jpg

Ilustrační záběr z reality show / Foto: Profimedia

Sima jim pak po celém světě hledá vhodné partnery. Nejhůře jsou na tom dívky, které mají tmavou pleť nebo nejsou příliš štíhlé. Podle Simy jsou to ztracené případy, které nikdo nebude chtít. Diváci se proti tomu ale bouří a vadí jim rozdělování dívek podle barvy pleti. Nelíbí se jim ani hodnocení dívek body. 

„Indian Matchmaking je opravdická žumpa kastismu, kolorismu, sexismu, klasicismu," napsal jeden uživatel Twitteru dle britského magazínu The Guardian. Itisha Nagar, odborná asistentka na univerzitě v Dillí, která nedávno sepsala referát o problematice barvy kůže v indických dohodnutých sňatcích, zase označila show Indian Matchmaking za „extrémně problematickou“.

Od svého vydání před dvěma týdny se show dostala na vrchol sledovanosti indického Netflixu a zároveň se stala masivním sociálním fenoménem. Nyní se pořad začíná dostávat do povědomí po celém světě a sledovat ho s českými titulky můžete i v Česku.


 

Reklama