Nejen výsadou půvabných a mladých žen se stal domněle „ryze ženský sport“
– synchronizované plavání. Alespoň
v České republice.

Bílou vránou mezi akvabelami jsou totiž pražští krasoplavci, kteří letos na konci roku oslaví společně už desátou sezonu svého působení.

V současné době třináctka mužů v nejlepším věku se pod bedlivým vedením bývalé akvabely Kateřiny Chocové (toho času na mateřské dovolené, mimochodem aktivní profesionální členky Hasičského záchranného sboru) pravidelně neděli co neděli noří do hřejivých vln bazénu v pražském Tyršově domě.

Kondiční plavání tamních Sokolů tak na celou nedělní hodinu vystřídá půvab a podvodní akrobacie party recesistů, kteří však své sportovní výkony už začali brát zcela vážně.

Jak by ne, když jejich exhibici už mohli vidět nejen návštěvníci společenských akcí v řadě míst po celé republice, ale například i účastníci posledních tří olympiád – v australském Sydney (2000), o čtyři roky později v Aténách a letos při nedávných hrách v čínském Pekingu.

Při troše dobré vůle jste je dokonce mohli vidět v přímém přenosu z her na sportovním kanále České televize...

Šmíruju s foťákem na břehu. U vyhřívaného bazénu se pomalu srocuje různorodá skupinka plavců, včetně mladého adepta – dorostence, vyzbrojeného zatím ještě nezbytným nafukovacím kruhem.
V „civilních“ plavkách naskáčí do vody a začínají s rozplavbou. Brýle na očích, plovací čapky, kolíčky
na nose...Začínám lehce pochybovat. Málokdo by tipoval, že tihle otcové od rodin vzápětí dokáží vyvinout tolik grácie a ladných pohybů!

„S nápadem založit 1. klub Českých krasoplavců přišel Martin Kopecký,“ prozradila Ženě-in jeho trenérka Katka Chocová. „Údajně ho to napadlo při vaření oběda, když náhodně zahlédl v televizi krásné vodní nymfy soutěžící na Evropském poháru v synchronizovaném plavání.“

Průzračná voda a úžasné výkony krásných dívek současného manažera týmu natolik okouzlily, až mu vnukly myšlenku: Když mohou ženy hrát fotbal a hokej nebo vzpírat činky a boxovat, proč by muži nemohli trochu rozbouřit hladinu typicky dámského sportu? A jednoduchá koncepce byla na světě.

Martin Kopecký oslovil své kamarády, a ti zas pár dalších přátel. Nakonec vznikl tým, který několikrát do roka svými uměleckými kreacemi pobaví nadšené a aplaudující diváky. „Máme hned několik sestav na klasickou hudbu, se kterými sklízíme úspěchy,“ pochvaluje si aktivitu svých svěřenců trenérka a zároveň i choreografka Chocová. „Hoši si oblíbili Dvořákovy Slovanské tance a stylově – Smetanovu Vltavu...“

Že se českým průkopníkům mužského synchronizovaného plavání daří, potvrzují i jejich mezinárodní sportovní úspěchy. „V roce 2005 jsme se utkali ve finále společně se švédským týmem na 1. Mistrovství světa v pánském synchronizovaném plavání Men´s Cup ve Praze,“ vzpomíná na průlomové klání Katka Chocová. „Obstáli jsme tehdy v konkurenci nejen Švédů, ale i Francouzů a Holanďanů...“

Loni na Men´s Cupu – tentokrát ve Stockholmu – přibyli dva nováčci. Týmy Italů a Němců.

Krasoplavci se teď pomalu těší a připravují na příští sezonu.

„Už pilujeme i novou sestavu pro Mistrovství světa 2009, které by se mělo konat v Itálii,“ říká na oko přísná trenérka, kterou její svěřenci poslouchají „na slovo“.

A na slovo poslechnou, i když po tréninku zavelí: „Jde se na pivo!“  

Reklama