Druhý baby-box v České republice byl zřízen v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří. Co baby-box je? Jde o vytápěnou schránku, do které matka může odložit své dítě. V tom okamžiku se teplota uvnitř zvýší na 37 °C a zároveň se spustí alarm, který lékaře informuje o uložení dítěte. Toto zařízení je zabudováno ve zdi zdravotnického zařízení, kde je gynekologické či porodnické oddělení. První ošetření je zdarma, další péče je hrazena ze zdravotního pojištění. Dítě je pak po konzultaci předáno do kojeneckého ústavu nebo přímo dáno  k adopci.

Ukládání je naprosto anonymní, předchází se tak případům, kdy se matka o dítě nechce starat a raději je odloží. Novorozenec pak už nemá šanci na přežití. Osoba, která dítě do schránky vloží, má  dostatek času odejít. Prostor kolem schránky není snímán kamerami, poblíž nehlídkuje policejní auto s cílem zadržet osobu, která dítě odložila.

Proti těmto schránkám vystupuje Ministerstvo zdravotnictví. Dítě má dle Úmluvy práv o dítěti právo znát své rodiče, jako je to například v případě tzv. utajených porodů, kdy je známa totožnost ženy, která sice okamžitě po porodu dítě předá zdravotnickému zařízení, ale dítě se svou identitu v dospělosti dozví.

První schránka měla být původně v pražské nemocnici U Apolináře. Jejím zřizovatelem je však Ministerstvo zdravotnictví ČR, které odmítlo tento projekt podpořit. Proto byl baby-box spolupráci s nadačním fondem pro odložené děti Statim instalován v soukromém gynekologickém centru v Hloubětíně. Funguje od června letošního roku a dosud do něj nebylo žádné dítě uloženo.

Nemocnice Milosrdných bratří v Brně razítka ministerských úředníků nepotřebovala, je totiž ve vlastnictví města. Brněnští radní se rozhodli pomoci matkám v nouzi. Zřízení schránky konzultovali s lékaři a právníky a zvolili variantu menšího zla. Odkládání dětí není ideálním řešením, ale alternativa smrti dítěte je nepřípustná. Zachování života je pro zastupitelstvo důležitější.

Další baby-boxy by měly být v příštím roce zřízeny v nemocnicích v Kadani a Chomutově. Názory na ně se různí, ale sama za sebe děkuji dobrým lidem, kteří pomáhají zachránit život.

Reklama