Ústav pro péči o matku a dítě Podolí (ÚPMD) u nás již rok nabízí zatím ojedinělý projekt s názvem Ochrana novorozenců před černým kašlem v ÚPMD.
Porodnice nabízí přeočkování proti nemoci všem dospělým, kteří budou pečovat o novorozence. Chce tím zajistit jejich ochranu nejen přímo v porodnici, ale i doma, protože nejvíc novorozenců se nemocí nakazí právě od svých rodičů či blízkých. Černý kašel má u čerstvě narozených dětí komplikovaný průběh a může skončit i úmrtím. Nabídka přeočkování našla velkou odezvu u zaměstnanců porodnice, kteří jsou v kontaktu s dětmi. Přeočkování proti černému kašli využilo celkem 95 % z nich. „Ačkoliv se veřejnost s přínosem programu teprve seznamuje, zájem rodičů postupně stoupá,“ řekl. Doc. MUDr. Zbyněk Straňák, CSc., primář novorozeneckého oddělení ÚPMD.
„Snažíme se poskytovat našim pacientkám nejlepší možnou péči. Přeočkování proti černému kašli je v některých západních porodnicích standard, ke kterému jsme se rádi připojili. Považujeme to za důležité, obzvlášť v době kdy výskyt černého kašle v České republice stoupá. Většina pacientek o riziku nákazy neví, informace o projektu proto vítá a očkování zvažuje,“vysvětluje důvod zavedení ochrany novorozenců před černým kašlem doc. MUDr. Jaroslav Feyereisl, CSc., ředitel ÚPMD.
Černý kašel je onemocnění, které nejde považovat za vymýcené, počet pacientů v posledních letech roste celosvětově. „Návrat černého kašle souvisí s časově omezenou ochranou, kterou poskytuje očkování v dětství. Ta se pohybuje od tří do pěti let. Lidé by si proto přeočkování proti černému kašli měli pravidelně hlídat, obdobně jako například přeočkování proti tetanu. V opačném případě se stávají potenciálním přenašečem nemoci,“ upozorňuje na problém zvýšeného výskytu černého kašle MUDr. Kateřina Fabiánová ze Státního zdravotního ústavu Praha. Za posledních deset let u nás na černý kašel zemřeli čtyři děti ve věku od jednoho do čtyř měsíců věku, které nakazil jejich rodinný příslušník.
Nemoc se u dospělých nemusí projevit typických kokrhavým kašlem a bývá často zaměněna s běžným nachlazením. Dospělý člověk obvykle prodělá mírnou formu černého kašle průměrně dvakrát až třikrát za život, nemocní jej však často přehlíží nebo nerozpoznají. Potvrzují to i statistky, podle kterých má až třetina dospělých s dlouhotrvajícím kašlem černý kašel, aniž by o tom věděla.
Přitom jedinou možností jak ochránit novorozeňata, která ještě nemají proti černému kašli vlastní protilátky, je zabránit onemocnění u lidí v jejich těsné blízkosti, tj. jak v rodině, tak u zdravotnického personálu, který o novorozence pečuje. To je důležité zejména v prvních měsících života, děti se totiž mohou očkovat až ve třetím měsíci.
„Vzhledem k rostoucímu zájmu našich pacientek počítáme s pokračováním projektu. Těší mě, že o zavedení přeočkování proti černému kašli začaly uvažovat i další porodnická pracoviště. Věřím, že již brzy nebudeme jediní, kdo tuto službu v České republice nabízí,“ uvedla MUDr. Marcela Černá, neonatolog.
Nový komentář
Komentáře
A normálně se personál neočkuje?
pajda — #26 Tak to je potom prů... Takový rodiče nakopat
Naše holka to chytila nejspíš v buse. Máme ve vedlejší vsi ubytovnu,od jara plnou dělníků z Ukrajiny a Rumunska, kteří jezdí autobusem do města za prací.
Proto jsem byla naštvaná, když zrušili očkování na tuberkulózu. Nemyslím si,že je to rozumná cesta. Ono všeobecně se očkovací schéma mění tak často,že už se v tom nikdo nevyzná
A ještě dovětek: oba ti kluci, kteří prodělali klasický černý kašel, měli několik dní (jeden dva týdny) vysoké horečky a ze školy je odvážela sanitka, protože kašlali tak, že z toho zvraceli a dusili se. Nebyla to žádná "mírnější forma", prostě se váleli po zemi a nemohli dýchat.
macasev — #23 podstatný problém je, že některé chytrolínky svoje děti nenechávají očkovat vůbec - ono se to dá už v porodnici odmítnout, není to automatické. A pokud není proočkované určité procento populace, tak je očkování víceméně neúčinné.
kobližka — #15 Máš pravdu
Holky ono je to trochu jinak. Malé děti se očkují pořád, ale před pár lety zjistili, že ta vakcína má účinnost 8-10 let a po téhle době černý kašel můžete chytit(v mírnější formě), proto se začalo tuším v 11 letech přeočkovávat(je to pár let zpátky), jenže jim chytrým hlavám jaksi uniklo, že když přeočkují jen ty 11-letý, všichni starší chráněný nejsou. Proto když ho měla dcera (v 17 letech) měla přísnou karanténu, protože v té době jsme měli v rodině mimino.
TZN. Na nás dospělé už vakcína neúčinkuje a pokud budete mít v rodině mimi, může se stát, že černý kašel chytíte v autobuse a to dítě nakazíte.
kobližka — #20 Taky si myslím.
kobližka — #15 souhlas
pajda — #19 Ono zase všechno,co bylo za komančů,nebylo tak špatné.Teď mám na mysli zrovna tohle.
kobližka — #18 ano, kluky od dvou takových chytrých jsem viděla s černým kašlem...měla jsem je ve třídě - oba doma cca 6 týdnů, jeden jako výsledek porušenou imunitu, oba vzdali školu v prváku. Jeden se vyučil, druhý ani to ne.
ekleinovka — #17 Znáš názory dnešních maminek s tím očkováním?Mnohé to tomu brání jak mohou,že je to zásah do organismu dítěte....
No to snad ani nani pravda - 4 úmrtí?????
Normálně se očkovalo, když byly děti malé...i teď bych je nechala očkovat - mít malé...
Danulka K. — #5 Ano,na ten se dřív umíralo,když nebyla antibiotika
No jo,někdy si říkám,že byla pěkná blbost skončit s povinným očkováním.Pravda,černý kašel byl u nás vymýcený,ale vzhledem k migraci a cestování se mohl nějaký virus k nám zase dostat.
To vždycky někdo musí zemřít,než se začne něco dít?
aspoň,že je to napadlo dodatečně
Nejhorší smrt je z vyplašení.
Čtyři děti zemřeli? Pracoviště začaly uvažovat o očkování?Huustýý...
Očkování je důležité
daska59 — #9 přesně tak
To je daň za ty otevřené hranice. Spousta cizinců bez jakékoli zdravotní kontroly. Vrací se nám spousta již potlačených nemocí