Ode dneška začíná platit zákon, který ruší poplatky za pobyt novorozenců v nemocnici. Jejich matkám ale povinnost platit regulační poplatky zůstává.

Osvobození od plateb u lékaře a v lékárnách se ode dneška týká také dárců orgánů a těch, kteří mají soudně nařízenou léčbu.

O ledna, kdy začaly platit vládní reformy, do července vybraly porodnice za čerstvě narozená miminka zhruba deset milionů korun.

„Novorozenců bylo přibližně 26 tisíc, průměrně rodiče zaplatili na jednoho novorozence asi 380 korun,“ uvedl mluvčí VZP Jiří Rod.
 
Nově je také zavedena pokuta až 50 tisíc korun, která hrozí zdravotníkům, pokud vyberou peníze od pacientů neoprávněně.

„Věříme, že pokuta přispěje k větší morálce lékařů a že nebudou pacienty balamutit a vybírat peníze tam, kde na to nemají právo,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Novorozenci to nekončí

Ti, kdo nebyli novelou osvobozeni, platí i nadále 30 korun za návštěvu lékaře a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost.

Od ledna 2009 by měl parlament zbavit poplatků i děti do šesti let, u dětí do 15 let by se měl snížit limit pro vrácení peněz z 5 tisíc na 3 tisíce.

 

 

Reklama