Byly by jí tři měsíce. Mohla plakat, smát se, broukat… Jako každé stejně staré miminko. Její matka jí ale nedala šanci. Po porodu ji pohodila do popelnice. Nemusela. V Česku už je totiž už 11 babyboxů…

 

Mrtvé novorozeně našli v popelnici kriminalisté letos 27. dubna kolem desáté hodiny dopoledne v Krymské ulici v pražských Vršovicích. Po matce, která holčičku přivedla na svět a zbytečně zahubila, nemuseli dlouho pátrat. V té době už byla po velkém poporodním krvácení v péči lékařů. K tragédii ovšem nemuselo dojít, v dubnu už existovalo v Česku sedm babyboxů.


První schránka z dosud jedenácti fungujících byla instalována v roce 2005 v Praze. Do schránek bylo za téměř tři roky odloženo 12 dětí, z toho osm v Praze. Zatím poslední byl zprovozněný v úterý 29. července v Pardubicích. Zahájení provozu se zúčastnil i režisér Jiří Strach, který se na něj pokoušel sehnat peníze. „Nakonec to nebylo třeba. Ve velmi krátké době přispěly Pardubice a místní firmy,“ řekl Strach. Další babybox má být umístěn 26. srpna v kladenské nemocnici.

 

Věhlas babyboxů už pomohl dokonce přivést na svět dítě přirozeným způsobem a pak ho přenechat náhradním rodičům i bez schránky. Autorovi projektu Ludvíku Hessovi se totiž nedávno neznámá těhotná žena svěřila přes sms s plánem vložit své ještě nenarozené dítě do babyboxu. On jí ale zavolal a přesvědčil, aby šla do nemocnice. Žena nakonec porodila zdravou dívku. Lucinka – jak ji nazvali zdravotníci, čeká nyní na náhradní rodinu.

 

Odložení dítěte do babyboxu je u nás legální a rodičce za to nehrozí žádný trest. Proto jsou schránky vždy instalovány v klidných místech u nemocnic, která zaručují zachování anonymity.

 

Jak babyboxy fungují

Jsou to schránky o rozměrech 100 x 60 x 50 centimetrů, vytápěné na 28 °C a opatřené větráním. Po jejich uzavření se aktivují vizuální a akustické senzory, které přivolají odborný personál, zároveň se automaticky odešle SMS zpráva osmi pověřeným osobám. K tomu dojde až s potřebným zpožděním, aby osoba, která dítě odložila, měla možnost anonymně a nepozorovaně odejít. Bílá schránka je opatřena návodem ve třech jazykových mutacích - v češtině, angličtině a ruštině. Jeden babybox přijde zhruba na 250 000 korun.

Kam mohou ženy volat? 

Těhotná žena, která ví, že se o své dítě nebude schopna postarat, může zavolat na telefon sdružení Babybox 602 305 139. Může využít i speciální telefonní číslo Fondu ohrožených dětí 776 833 333 pro ženy, které tají těhotenství, nebo již tajně porodily.

 

Kde jsou v Česku babyboxy

Praha

Brno

Olomouc

Kadaň

Zlín

Pelhřimov

Ústí nad Orlicí

Mladá Boleslav

Sokolov

Liberec

Pardubice

 

Jak zachraňují novorozence v zahraničí

Na Slovensku z iniciativy Občanského sdružení „Šance pro nechtěné” fungují od roku 2004 „hnízda záchrany“ v nemocnicích v Bratislavě, Žilině a Prešově, Nitře, Trnavě… celkem na 13 místech.
+ „Hnutí pro život“ v Itálii zřídilo osm schránek v prosinci 2006.
V Německu byly moderní plně automatizované a klimatizované babyklappe zavedeny v roce 2000 a v současné době je jich po celém Německu 80.
V Rakousku schránky pro opuštěné děti existují v šesti městech.
V Belgii zřídilo v roce 2000 sdružení „Matky pro matky“ první schránku ve městě Antverpy.
V Maďarsku je v nemocnicích matkám k dispozici více než 12 schránek.
V Holandsku bylo zřízení schránky plánováno již v roce 2003, pro masivní protesty veřejnosti se však od tohoto záměru upustilo a odkládání dětí do takových schránek bylo prohlášeno za nezákonné.
Ve Švýcarsku existuje od roku 2001 schránka v nemocnici ve městě Einsiedeln.
Ve Francii byly schránky pro odkládání opuštěných dětí ve Francii zrušeny na počátku 20. století a dnes mají matky ve Francii možnost porodit v nemocnici anonymně a nechat zde dítě k adopci.
Ve Velké Británii v současné době schránky pro opuštěné děti nefungují, protože jakékoli opuštění dítěte do dvou let je zde trestné.
V USA taková zařízení nejsou, v 47 státech však existuje instituce „bezpečných útočišť“ zřízených na hasičských stanicích nebo v nemocnicích, kde mohou rodiče legálně odložit své nechtěné novorozené děti (mladší než 72 hodin). 
 

 

Tři otázky pro „otce“ projektu Ludvíka Hesse

 

Co si myslíte o ženách, které dítě po narození odloží?

Pro všechny ženy, které dítě odloží, mám plné pochopení. Opuštění dítěte se dopustí ten, kdo dítě vystaví nebezpečí na zdraví a na životě. Ten rodič, který dá dítě do babyboxu, si může být jistý tím, že dítěti bude poskytnuta zdravotní i sociální péče.

 

Z čeho vychází vaše pochopení?

Mohou se dostat do těžké sociální nebo jiné tíživé situace a tenhle způsob řešení je snesitelnější než jiné tragické. S několika jsem mluvil, telefonoval, posílal maily, esemesky. A to mi skutečně potvrdilo, že jednaly z krajních důvodů.

 

Už existuje jedenáct babyboxů, dvanáctý bude koncem srpna v Kladně. Jaké máte další plány?

Oslovím všechny porodnice v Česku, je jich 102. Stále víc si uvědomuji, že nelze spravedlivě očekávat od matky, aby s čerstvým novorozencem po porodu v obtížném stavu cestovala sto kilometrů a hledala, kde je babybox.

Reklama