„Jediný způsob, jak si uchovati pevné zdraví, je jíst, co mi nechutná, pít, co se mi oškliví, a dělat, co se mi nechce,“ povzdechl si spisovatel Mark Twain, když mu kamarád lékař zase domlouval ohledně životosprávy. Tak to ale vůbec být nemusí! „Sortiment produktů, které si plným právem zaslouží označení zdravá výživa, je velice široký, pestrý a neustále se rozrůstá. Vyberou si jak ti, kteří ze zdravotních důvodů potřebují dodržovat určitý dietní režim, tak lidé, kteří se prostě chtějí stravovat zdravě a cítit se fit,“ zdůrazňuje PharmDr. Vladimír Finsterle, zakladatel první lékárny na českém internetu Lékárna.cz.
Omezená omezení, jak to jen jde
Do kategorie zdravých potravin spadají nejen nejrůznější druhy chlebů, pečiva, kaší i hotových jídel a nápojů, ale i suroviny, z nichž si je můžete připravit. Znamená to třeba směsi na domácí chléb, vločky, těstoviny, mouky, luštěniny apod. Vánoční bábovku s hrozinkami si tak můžou klidně dopřát i celiatici, jelikož neobsahuje lepek. V nabídce jsou zastoupeny i potraviny bez laktózy nebo bez palmového oleje. Ani diabetici si nemusejí odepřít sladkosti, ovšem s patřičným sladidlem, třeba z rostliny stévie sladké. Podstatné je, že si všichni bez rozdílu pochutnají, a to nejen o Vánocích.
Zkuste si vybrat podle svých chutí na Lékárna.cz, ostatně právě zdravé a hlavně tzv. superpotraviny byly v roce 2020 prodejními hity.
Co se to se mnou děje?
Přemíra jídla, nevhodné kombinace a nedostatek pohybu… Žádný div, že se organismus začne bouřit. Mezi typické důsledky stravovacích prohřešků patří pálení žáhy, nadýmání, nadměrná plynatost, křeče v břiše, zácpa, či naopak průjem. „Příčinou však může být i tzv. nesnášenlivost některých potravin, o níž třeba ani nevíte, jelikož se obyčejně projeví teprve po delší době konzumace rizikových potravin. V případě potravinové alergie se nepříjemný efekt dostaví už během pár minut, maximálně tak do hodiny,“ upřesňuje PharmDr. Vladimír Finsterle.
Poměrně častá bývá tzv. intolerance na lepek. Máte-li podezření, že se vás tento neduh týká, můžete se sami doma otestovat. Stačí kapička krve ze špičky prstu a po 10 minutách budete vědět, na čem jste. Studie prokázaly, že tento domácí test pro zjištění nesnášenlivosti lepku má 98% přesnost. K potvrzení diagnózy je pochopitelně nutné laboratorní vyšetření na základě doporučení ošetřujícího lékaře.
Osvědčené rady vždy a všude po ruce
Lékařská pohotovost by měla být až krajní možnost řešení zdravotních potíží, a to nejen v průběhu vánočních svátků. Co můžete udělat, když je vám například po určité potravině opakovaně špatně nebo dostanete úpornou rýmu a obáváte se vážnější diagnózy? Předně byste měli načerpat potřebné informace, ovšem z důvěryhodných zdrojů. V pracovních dnech funguje on-line Poradna s lékárníkem. Naprosto kdykoli jsou vám k dispozici e-booky, kde tým odborníků shrnuje stěžejní poznatky o často probíraných tématech a zdravotních problémech. Momentálně si můžete stáhnout e-book se zaměřením právě na potravinové alergie a intolerance. Mimo jiné vám poradí bylinky coby první pomoc.
Vysoce aktuální problematice se věnuje e-book nazvaný Respirační onemocnění: Kašel, rýma, chřipka, COVID-19. Najdete v něm návody, jak spolehlivě rozlišíte, zda jste jen nachlazení, nebo vás případně skolily viry. Je důležité vědět, jak si máte počínat, na co si dávat pozor a po čem se vám uleví. V e-booku se pochopitelně seznámíte i s tím, jak můžete respiračním nemocem účinně předcházet. Ostatně dbát na prevenci je vždycky lepší než s nemocí bojovat.
Více na LEKARNA.CZ
Nový komentář