Foto: Shutterstock
Novoroční předsevzetí jsou už tradiční způsob, jak zahájit rok s novými ambicemi a vizemi. Je to tak lákavé a motivační využít nový rok k novým krokům a plánům, které mají přinést změnu. Přestože mnoho lidí začíná s velkým odhodláním, vytrvat u předsevzetí je často mnohem složitější. Podle statistik si dává novoroční předsevzetí více jak polovina z nás a dotáhnout své plány do konce se povede jen 10 %. Je to ale samozřejmě o tom, jak moc náročné samotné předsevzetí je a také to, jak moc jeho uskutečnění myslíme vážně. Klíčem k úspěchu je nejen výběr realistických cílů, ale také strategie, jak je splnit a udržet motivaci.
Jaká předsevzetí si dávat?
Buďte konkrétní: Místo obecného "Chci zhubnout" si stanovte konkrétní cíl, například "Chci zhubnout 5 kg za tři měsíce" nebo "Chci cvičit 3krát týdně". Je také dobré si svůj konkrétní plán vizualizovat. Například si zavedeme sešit, diář, kam si budeme psát dílčí kroky, které se nám již podařily nebo stačí barevné papírky s vašimi hesly přilepené na ledničku nebo na nějakou tabuli, abyste je měli často na očích.
Stanovte si realistické cíle: Přehnaná očekávání vedou k frustraci. Pokud začínáte běhat, neplánujte hned maraton. Zvolte menší kroky, které jsou dosažitelné. Odborníci potvrzují, že malými krůčky snadněji zvládnete vše, co máte v plánu. Ať už se jedná a změnu jídelníčku, snahu o zhubnutí nebo típnutí poslední cigarety. Pokud je vaše předsevzetí náročné, jako například "Ušetřit na dovolenou snů," rozdělte si ho na menší cíle, například "Uložit 10 % měsíčního příjmu".
Vybírejte cíle, které vám dávají smysl: Zaměřte se na to, co opravdu chcete. Pokud si dáte předsevzetí jen proto, že to očekávají ostatní nebo z nějakého „hecu“ bude těžké najít pozdější motivaci. Je to o nastavení vaší mysli a posílení vaší vůle.Vytvořte si pozitivní očekávání změn, které chystáte a radujte se z každého malého úspěchu. Pak se také nezapomeňte odměnit.
Jak u předsevzetí vytrvat?
Začnete pomalu
Vyhněte se přehnanému nadšení na začátku, které vás může vyčerpat. Postupné změny jsou trvale udržitelnější. Je jasné, že jste nemotivovaní a chcete úspěch vidět co nejdříve. Často to ale nejde, aby se výsledek dostavil hned. Musíte být trpěliví.
Pokud můžete, zaveďte si jasný plán: Mějte jasně definované kroky, které budete dělat pro dosažení svého cíle. Například si naplánujte dní, kdy budete cvičit, nebo konkrétní částky, které budete šetřit. Také funguje to, že se nebudete stále vážit, když chcete zhubnout. Jestliže chcete přestat kouřit, vystupte ze zavedených rituálů – například pití kávy s cigaretou a nahraďte tento rituál něčím jiným, co vás rozptýlí.
Sledujte svůj pokrok a mějte z toho radost: Pravidelně si zapisujte, jak se vám daří. Vizuální připomínka pokroku, jako je záznam hubnutí, počtu odpracovaných dní nebo ušetřených peněz, vás udrží motivované. Pokud narazíte na překážky, nepovažujte to za selhání. Je to jen překážka, malý nezdar, který máte možnost vyřešit. Změňte svůj plán a pokračujte dál.
Najděte si podporu, která vás posílí: Sdílejte své předsevzetí s přáteli nebo rodinou, kteří vás budou podporovat. Můžete si také najít parťáka, který bude usilovat o podobný cíl. Je to velmi motivační a pomůže vám to s dosažením cíle.
Pravidelně se za malé úspěchy odměňujte se: Stanovte si drobné odměny za dosažené kroky. Například si dopřejte pozitivní zážitek jako je wellness, oblíbený film, novou knihu nebo jinou radost poté, co splníte menší části svého cíle. Klidně to může být i dárek, který si koupíte pro sebe a potěší vás. Sami víte nejlépe, co vám udělá radost. Například pokud se chcete více hýbat, kup=te si oblečení do fitka, které se vám líbí.
Jaká předsevzetí si nejčastěji dáváme?
Zdraví
Foto: Shutterstock
Předsevzetí, která se týkají zdraví mohou být různá. Mohou se týkat zdravého jídelníčku, kdy chceme jíst více zeleniny a jíst méně tučná jídla. Nebo si každý den měřit krevní tlak, protože s ním máme problém. Rozhodně chvályhodný počin pro každého z nás je změna pohybu, protože když se pravidelně hýbeme, je to pro naše tělo a zdraví důležité. Do plánu spojeného se zdravím můžete zařadit i preventivní prohlídky u lékaře a kontrolu svého chrupu. Co vám rádi doporučíme? Naším tipem může být krevní preventivní test pro samoplátce „Prevence pro ženy“ nebo „Prevence pro muže“, které jsou přizpůsobené různému věku. Celkem 11 až 31 laboratorních parametrů z vaší krve vám napoví, jak na tom jste a na co se případně v rámci prevence zaměřit. V redakci jsme vyzkoušeli tyto krevní odběry od společnosti Unilabs. Dobrým pomocníkem mohou být i chytré hodinky, jako jsou například Huawei Watch D2, které ocení všichni, kdo si hlídají své zdraví a zejména potřebují sledovat a mít pod kontrolou krevní tlak. Hodinky jsou totiž zdravotnicky certifikovaným zařízením měřící krevní tlak 24 hodin denně, a přestože plnohodnotně plní funkci lékařského přístroje, jak můžeme sami potvrdit, nijak neomezují při jakýchkoli dalších činnostech. Měření samo o sobě je velmi pohodlné, hodinky fungují na principu airbagu na řemínku, který se při procesu nafoukne.
Pohyb
Foto: Shutterstock
Pravidelný pohyb posiluje srdce, zlepšuje krevní oběh a pomáhá regulovat krevní tlak. Navíc pomáhá udržovat zdravou hmotnost, což snižuje riziko vzniku cukrovky, obezity a dalších chronických onemocnění. Pohyb uvolňuje endorfiny, známé jako hormony štěstí, které pomáhají snižovat stres, úzkost a deprese. Fyzická aktivita také zlepšuje kvalitu spánku a zvyšuje energii během dne. Pohyb jako běh, chůze nebo cvičení se zátěží podporuje pevnost kostí, zvyšuje svalovou hmotu a pomáhá předcházet úbytku svalové síly a osteoporóze. Pravidelná fyzická aktivita posiluje imunitní systém a pomáhá tělu lépe bojovat proti infekcím. Jak začít s pohybem v rámci novoročních předsevzetí? Jestliže jste do teď pohyb zanedbávali a spíš jste seděli v práci na židli nebo doma na gauči, Začněte pomalu. Místo velkých plánů si dejte jednoduché cíle, jako například 20 minut chůze denně, třikrát týdně jóga nebo jedenkrát týdně návštěva posilovny. Pohyb nemusí být stereotypní. Může to být tanec, plavání, jízda na kole nebo procházky v přírodě. Pokud vás aktivita baví, bude pro vás snazší u ní vydržet. Použijte aplikaci nebo deník na zaznamenávání svých aktivit. Vidět vlastní pokrok je skvělou motivací pokračovat.
Kouření
Foto: Shutterstock
Přestat nebo omezit kouření je velmi častým předsevzetím, které si dávají kuřáci. Vadí jim, jak jsou samotné cigarety škodlivé a jaký mají dopad na zdraví škodliviny, které vznikají hořením. Také jim vadí nevábný odér a zápach, který se k cigaretám pojí. Zápach je součástí oblečení kuřáků, případně jsou cítit i vlasy. Řešením je buď přestat úplně a vzít si na pomoc různé podpůrné prostředky jako jsou doplňky stravy, náplasti od různých značek nebo volně prodejné léky. Také je možné využít i pomoc odborníků. Kuřáci mají ale i možnost přestat kouřit klasické cigarety a sáhnout po alternativě v podobě elektronických cigaret nebo po nahřívačích tabáku. Prodej elektronických cigaret, nahřívačů tabáku, náplní a příslušenství pro moderní kuřáky je již součástí nabídky v běžných trafikách, v jejich nabídce je například jednorázová e-cigareta od značky SYX BAR nebo inovativní vaping zařízení SYX POD, které kombinuje styl, výkon a jednoduchost do jednoho kompaktního balení, zajišťuje nadstandartní množství potahů, kterých je až 950. Jde podový systém, kde máte e-cigaretu, kterou si dobíjíte a do ní vkládáte přednaplněné cartridge. Používání moderních elektronických alternativ pro kuřáky může být přestupní cestou, jak se vzdát závislosti úplně. Nebo také ne, podle toho, jak to bude sám chtít. Je to způsob, který představuje méně škodlivou alternativu na rozdíl od klasických cigaret, se kterými si v rámci předsevzetí kuřák přeje nadobro skončit.
Hubnutí
Hubnutí je nejčastější novoročním předsevzetí, které se navíc propojuje s výše zmíněným zdravým jídelníčkem a také s pohybem. Hubnutí je proces, který vyžaduje čas a trpělivost, což bývá častým kamenem úrazu pro ty, co chtějí vidět výsledky hned a pak ztratí motivaci. Zaměřte se na malé, trvalé změny, které vás přiblíží ke zdravějšímu životnímu stylu. Místo rychlých diet se soustřeďte na to, aby vás cesta k cíli bavila a byla dlouhodobě udržitelná. Novoroční předsevzetí o hubnutí může být výzvou, ale s pevným plánem, správnou motivací a důsledností se z něj může stát skutečný úspěch. Dejte svému tělu to, co si zaslouží, a těšte se na výsledky, které vás nejen potěší, ale i povzbudí k dalším krokům. Namísto obecného „Chci zhubnout“ si řekněte: „Chci zhubnout 5 kilogramů za tři měsíce.“ Rozdělte si velký cíl na menší kroky a pravidelně sledujte svůj pokrok. Základem úspěchu je vyvážená strava. Zaměřte se na: zvýšení příjmu zeleniny, ovoce a bílkovin, omezení jednoduchých cukrů a průmyslově zpracovaných potravin, pravidelný pitný režim – vypijte alespoň 2 litry vody denně, pravidelné a menší porce během dne. Také nezapomeňte na Pravidelný pohyb.
Foto: Shutterstock
Fyzická aktivita je nedílnou součástí zdravého hubnutí. Nemusíte hned začít s intenzivním cvičením – stačí pravidelné procházky, lehká jóga nebo domácí cvičení. Postupně můžete přidat běh, posilování nebo plavání. Důležité je vytrvat a neslevit z toho, co jste začali pro štíhlou postavu dělat. My vám můžeme poradit a doporučit tyto pomocníky: stáhněte si aplikaci Kalorické Tabulky, máme ji vyzkoušenou i u nás v redakci. Pravidelným zapisováním potravin a jídel máte přehled o svém kalorickém příjmu a také o vydané energii.
Novoroční předsevzetí jsou skvělou příležitostí zamyslet se nad tím, co ve svém životě změnit nebo zlepšit. Klíčem k úspěchu je realistické nastavení cílů, jasný plán a trpělivost. Každá malá změna může přispět k větší spokojenosti a naplnění. Pamatujte, že důležitější, než dokonalost je vůle pokračovat.
Nový komentář