Již vloni jsme informovali o nultém ročníku pochodu zvaném Novoroční čtyřlístek. Je novoroční, neb se koná 1. ledna.

„Na Silvestra i na Nový rok pořádali turisti spoustu akcí, pochodů i setkání, vlastními silami, a tak jsme pouze využili tohoto faktu a rozhodli se z toho udělat celoplošnou akci. Dohodli jsme se s Nadačním fondem Českého rozhlasu a vytvořili akci Novoroční čtyřlístek na podporu jejich projektu Světluška,“ říká Jan Havelka, předseda Klubu českých turistů.

Cílem této mimořádné akce, jež vybočuje z běžného kalendáře turistických akcí, je také upozornit na krásy okresních a krajských měst. „Doposud se pochody vyhýbaly velkým městům, a to touto akcí také chceme změnit,“ dodává pan Havelka. „Naší snahou také je, aby lidé neměli strach z pohybu. Tato akce jim má ukázat, že stačí, když dojdou o pár ulic dál, a nemusí tím pádem jezdit pro pohyb daleko,“ upřesňuje.

Projekt Světluška je dlouhodobá sbírka Nadačního fondu Českého rozhlasu, která pomáhá zvláště nevidomým dětem a lidem s těžkým zrakovým nebo kombinovaným postižením, kteří se dostali do krizové životní situace.
Ředitelka fondu paní Martina Kaderková uvádí: „Projekt začal v srpnu 2003 a během dvou let bylo rozděleno přes 10 milionů Kč. Letošní rok jsme dosud rozdělili 4,7 milionů Kč. Během nultého ročníku Novoročního čtyřlístku, tj. 1. ledna 2004 bylo vybráno 100 000 Kč.“

A jak je to s těmi dobrými skutky a s předsevzetími?

Novoroční čtyřlístek, který si každý účastník v podobě originálního nalepovacího odznaku z akce odnese, nabádá ke čtyřem dobrým skutkům:

* Překonej svou pohodlnost – jdi na Nový rok na výlet 
* Učiň něco pro své okolí – pozvi alespoň jednoho bližního ze svého okolí na tento výlet
* Poznej, kde žiješ – projdi maličký kousek vlasti a poznej ho vlastními smysly
* Přispěj potřebným – částkou od 20 Kč na sbírkové konto Světluška

Letos se k akci přihlásilo více než padesát organizátorů. Aktuální seznam můžete nalézt na www.klubturistu.cz , na svetluska.centrum.cz a také v Kalendáři turistických akcí 2005.

Reklama