čočkový salát s pražskou šunkou

Na Nový rok by na talíři neměla chybět čočka. Tento zvyk se má postarat o to, abyste měli celý rok dost peněz. Těžko říct, co je na tom pravdy, ale toto tradiční jídlo se 1. ledna drží v mnoha domácnostech. Zvolíte tradiční čočku nakyselo, zahuštěnou jíškou nebo vyzkoušíte modernější verzi podle nás?

Já se letos chystám s kamarádkou Lenkou vyzkoušet nějakou velice odlehčenou verzi čočkového salátu. Zatím nejsme rozhodnuté, jak vůbec bude vypadat, ale tuším, že to bude trochu „co dům dal“. A takové většinou bývají ty nejlepší :-)

Vyzkoušený a v naší rodině velice oblíbený, je recept na čočku s uzeným masem. Někdy maso dáme na plátky k čočce, jindy ho nakrájíme přímo do čočky, na silné kostky. Osvědčila se mi pražská šunka nebo uzená krkovička.

Suroviny

  • 400 g čočky
  • 250 g cherry rajčat (můžeme použít i velká rajčata nakrájená na drobnější kousky)
  • 2 cibule
  • trocha oleje
  • sůl a pepř
  • 2 - 3 stroužky česneku
  • pražská šunka nebo uzené maso (třeba křížová kost)

Postup

Čočku den předem (nebo alespoň pár hodin předem) namočíme do vody. Na druhý den se nám rychleji uvaří. Kdo nechce složitě namáčet a čekat do druhého dne, tak si může koupit čočku předvařenou, která se namáčet nemusí a stačí ji krátce povařit.

Mezitím, co se čočka vaří, tak si ve větším hrnci zahřejeme olej, na kterém osmahneme nahrubo pokrájenou cibuli. Smažíme pěkně dozlatova. Poté k ní přidáme rajčata. Cherry rajčata stačí překrojit na polovinu, větší rajčata krájíme na kousky. Promícháme a necháme spolu prohřát asi pět minut. Dochutíme česnekem, případně oblíbenými bylinkami.

Do tohoto úžasně voňavého základu teď překlopíme okapanou uvařenou čočku. Dochutíme solí a pepřem a důkladně promícháme.

Ihned podáváme, spolu s opečenými kousky uzeného masa.

Zbyl vám teplý čočkový salát? Nevadí. Je totiž výborný i studený. Kdo chce, může si do něj na druhý den nakrájet kousky uzeného masa, přidat trochu majonézy a doplnit salát vejcem vařeným natvrdo. Podávaný zastudena, v téhle variantě, je také výborný.

Krásný Nový rok přeje Elly.

Čtěte také

Reklama