Naše redaktorka Veronika Pavlíková dnes vyrazila na festival Evolutions, který představuje svět zdraví a zdravého životního stylu. Jako první se zastavila u paní Mgr. Andrey Lipové a jejího stánku Praní bez chemie. O samotném festivalu si přečtěte ZDE.

mgr. Andrea Lipová

Jak se liší ekologické praní od toho klasického, na které jsme zvyklé? A jaké výrobky je na to potřeba mít?
Ekologicky šetrné výrobky neobsahují věci, jako jsou zeolity, tensidy, plnidla, chemické vybělovače aj., takže nevysušují a jsou především vhodné pro děti a osoby, které mají kožní problémy. Nicméně bych řekla, že jsou vhodné pro každého, jako prevence proti vzniku potíží. Běžné prostředky jsou plné chemie a vy nejste schopna vyprané prádlo zbavit veškerého prášku, to byste jej musela máchat třicetkrát, a stejně v něm kousky zbudou. Ty se potom dostanou s oblečením na kůži a při zpocení se dostává do těla právě zmiňovaná chemie.

Hned mě napadá otázka, která se přímo nabízí a určitě o ní přemýšlí hodně lidí. Jsou tyto prášky schopné vyprat tak jako běžné prášky?
Je pravda, že lidé mívají obavy, zda jsou dostatečně účinné, ale jde vždy o míru zašpinění prádla. U těchto prostředků je přirozené, že si přidáváte další stavební komponenty na jednotlivé problémy. Pokud máte hodně špinavé prádlo, tak přidáte něco na odstranění skvrn, když bělíte, přidáte sůl, která se v pračce rozpadne na sodu a kyslík, a tím kyslíkem se prádlo vybělí. Na dodání vůně můžete použít z velkého výběru éterických olejů. Lidé si u ekologického praní jednoduše sestaví kombinaci, která je pro jejich praní nejvhodnější.

sul

Reklama