Estetická, korektivní, dermatologie umožňuje dnes vyřešit řadu nedokonalostí pleti i pokožky celého těla. Cílem každého ošetření uskutečněném na klinici plastické chirurgie, laserová dermatologie a estetické medicíny MEDICOM CLINIC je především snaha o zachování přirozeného vzhledu pacienta. Více o novinkách, trendech a zajímavostech z této oblasti s korektivními dermatoložkami MUDr. Katarínou Třískovou, MUDr. Markétou Majerovou a MUDr. Evou Harapátovou.

est

Pro zajímavost: Muži patří k jedné z nejrychleji rostoucí skupině klientů a každý rok zaznamená kliniky MEDICOM CLINIC až 50 % nárůst. Zatímco v roce 2011 tvořili pouze 5 % klientů, v roce 2014 dosáhl jejich podíl již 15 % z celkového počtu pacientů. Proměnilo se také chování žen. Zatímco kdysi ženy vyhledávaly nejvíce liposukci, dnes velmi dbají na stav kůže či projevy jejího stárnutí v obličeji.Zachovat přirozený vzhled a akceptovat jedinečnost každého pacienta je hlavní cílem každého ošetření. Hlavní trend, který se v estetické medicíně projevuje, představuje kombinovatelnost zákroků za účelem vyřešení individuálních problémů pleti s metodami zaměřujícími se na její stárnutí. „Jedním z hlavních důvodů, proč ženy i muži přicházejí na kliniku, jsou často preventivní, udržovací ošetření. Právě díky nim dokážeme řadě problémů v budoucnosti předejít. Jedná se například o vznik vrásek či nežádoucí pigmentací. Roste rovněž počet žen, u nichž ošetřujeme oblast krku, dekoltu, rukou či dalších částí těla,“ říká MUDr. Katarína Třísková.

Žebříček nejvyhledávanějších estetických zákroků podle MEDICOM CLINIC

Muži:

 • laserová epilace LightSheer DESIRE
 • odstranění výrůstků
 • odstranění žilek
 • akné v dospělosti
 • kontrola znamének

Ženy:

 • vyhlazení vrásek botulotoxinem a kyselinou hyaluronovou
 • laserová epilace LightSheer DESIRE
 • odstraňování žilek a pigmentací (například melasmy)
 • omlazení pleti (metoda dle druhu pleti)
 • vypadání vlasů

1.    Novinky estetické medicíny a laserové dermatologie

Nová generace výplňových materiálů na bázi kyseliny hyaluronové

Kyselina hyaluronová představuje látku tělu zcela vlastní, která pokožku současně hydratuje a regeneruje. Používá se především pro vyplnění vrásek, doplnění objemu v obličej či ke zvětšení rtů. Právě přirozenost pro tělo vede mnoho pacientů k její aplikaci. Novinku představují výplňové materiály nové generace cíleně vyvinuté pro určité lokality obličeje.

„S výběrem správného výplňového materiálu souvisí rovněž i způsob jeho aplikace. Pacientům je dobře známá aplikace jehlou, ale dnes jsou využívané i netraumatické kanyly, kterými lze aplikovat výplňový materiál do specifických oblastí. Touto formou dochází navíc ke stimulaci produkce kolagenu v pleti,“ říká MUDr. Katarína Třísková.

Elos – radiofrekvenční ošetření pleti

Radiofrekvenční přístroj eTwo představuje hit estetické medicíny. Jeho unikátnost spočívá v kombinaci dvou osvědčených estetických ošetření, což umožňuje provádět zákrok nejen na povrchu, ale také v hlubších vrstvách kůže. Toto bezpečné, neinvazivní ošetření se používá k omlazení pleti, redukci vrásek, zlepšení kontur obličeje i tonu pleti, zatažení pórů a barevnému sjednocení. Na rozdíl od jiných procedur mohou zákrok podstoupit také pacienti s tmavším typem pleti nebo opálenou pokožkou, což umožňuje jeho aplikaci v průběhu celého roku. Velkou výhodou je rovněž krátká doba hojení. Když dochází k odstranění pigmentů, probíhá regenerace během 10 – 14 dní, při obnově kolagenu naopak v rozmezí 3 - 6 týdnů. „Kombinací neinvazivní povrchové a hluboké rejuvenace v jednom ošetření lze dosáhnout viditelných výsledků. Intenzivní pulsní světlo podpoří v povrchových vrstvách kůže tvorbu nového kolagenu a naopak neinvazivní radiofrekvence pokožku zpevní v jejích hlubších vrstvách. Díky tomu, že obě tyto složky působí v jednom výstřelu najednou, dochází k navýšení jejich účinku. Prohřívá se starý kolagen a spouští se tvorba nových vláken pro celkovou regeneraci pokožky. Zákrok rovněž barevně sjednocuje pokožku tím, že odstraňuje nežádoucí pigmentaci i koriguje lehká začervenání. Po zákroku je pokožka v místech ošetřovaného pigmentu začervenalá, naopak v oblastech rejuvenace je zčervenání minimální,“ doplňuje MUDr. Markéta Majerová.

buckova

PRP – kombinace plazmaterapie s nesíťovanou kyselinou hyaluronvá

Plazmaterapie představuje mini invazivní metodu omlazení pokožky, která současně zpomaluje proces stárnutí. Aplikací obohacené plazmy lze dosáhnout omlazení obličeje, krku i hřbetů ruky. Plazma představuje tělu vlastní látku a pomocí růstových faktorů v ní obsažených se stimuluje regenerace pokožky, vytváří se nové kolagenní vláky a mezibuněčné hmotě také kyselina hyaluronová. Plazmaterapie vyhlazuje jemné a zmírňuje hluboké vrásky, zlepšuje texturu pokožky a tonus pleti i zlepšuje trofiku vlasového folikulu. Velkou pomoc nabízí také při hojení ran a zlepšuje výsledný stav jizev.

„Plazmaterapie představuje rejuvenační metodu, při níž využíváme pacientovu vlastní krev, takže nehrozí alergie či rezistence. Její výhodou je, že nemění rysy obličeje a můžeme ji aplikovat celoročně. Navíc ji lze kombinovat s výplňovými materiály, botulotoxinem či s lasery. Efekt dosahuje také při léčbě alopecie u mužů či u žen,“ doplňuje MUDr. Eva Harapátová. 

Lékařská epilace – LightSheer DESIRE

Lékařský epilační laser LightSheer DESIRE umožňuje zatočit s nežádoucími chloupky během 10 – 15 minut. Navíc odstranění chloupků je až o 75 % rychlejší a méně bolestivější. „Pro epilaci laserem LightSheer DESIRE je nutné, aby chloupky byly, ideálně den předem, oholené žiletkou. Navíc zákrok není vhodné podstupovat v případě, že je pokožka opálená či ošetřená samoopalovacím krémem. Ženám, které o laserové epilaci uvažují, bych doporučovala neodkládat hlavně začátek zákroků na léto - většinou je totiž potřeba celkem 5 - 7 sezení v intervalech, které se postupně prodlužují, a využít zimní nebo maximálně jarní období. Po epilaci je nezbytné vyvarovat se slunečnímu záření a používat ochranné krémy po doba několika týdnů tak, abychom zabránili nežádoucí pigmentaci,“ upozorňuje na důležitost správného načasování zákroku MUDr. Katarína Třísková.

Ulthera – neinvazivní lifting obličeje

Ulthera je jediná technologie na světě, která poskytuje neinvazivní lifting krku, tváří a očního okolí. Ošetření neinvazivním frakčním mikro-fokusovým ultrazvukem umožňuje omladit obličej bez použití skalpelu, následné hospitalizace či rekonvalescence. Navíc bez jakýkoliv jizev. Ulthera je vhodná pro všechny, kdo touží po vypnutí a omlazení obličeje, ale nechtějí či nemohou podstoupit klasický facelifting. Ošetření pozitivně ovlivňuje povislou kůži v oblasti čelistí a podbradku, vyhladí vrásky v očním okolí a převisy pod dolním víčkem.

„Neinvazivní lifting provedený ultrazvukem působí v hloubce 1,5 – 4,5 mm. Žádná jiná technologie ambulantního charakteru neproniká tak hluboko, aby mohla stimulovat fibtoblasty k nové tvorbě kolagenu a elastinu a působila na SMAS vrstvu, kterou je potřeba vypnout. Obrovskou výhodou je, že klient po zákroku odchází bez červené, spálené, oteklé kůže i stehů. Zákrok je možné provádět celoročně a ihned po jeho ukončení nanést make-up,“ shrnuje výhody Ulthery MUDr. Eva Harapátová.

Správné načasování zákroku – polovina úspěchu

S výběrem odpovídajícího zákroku vždy pomůže pacientovi lékař, který mu rovněž doporučí i nejlepší období pro jeho provedení.

období: podzim – jaro

 • rejuvenace – prohřátí podkoží, s nímž dochází k nastartování nové tvorby kolagenu
 • laserové ošetření pigmentací, žilek, výrůstků, chloupků
 • chemický peeling, hydratace pleti pomocí mikrojehliček

období: léto

 • především hydratace kyselinou hyaluronovou pomocí mikrohličkování, mezopistolí, kanylovým skinboosterem
 • při dodržení ochrany před slunečním záření rovněž: Ulhtera, radiofrekvence (nižší intenzity)

celoroční zákroky

 • ošetření botulotoxinem
 • výplně kyselinou hyaluronovou
 • mezonitě
 • mezotherapie
Reklama