62332f25b3ff8obrazek.png

Nové trendy v oblasti bydlení se týkají nejen zařízení interiérů, ale jejich neodmyslitelnou součástí je také stínění, které propůjčuje našim domovům jak estetickou, tak především praktickou funkci. Kromě toho, že chrání naše soukromí před nechtěnými zraky zvenčí a okna před povětrnostními vlivy, dokáže také šetřit energie, snížit okolní hluk až o 8 decibelů a zajistit tak klidnější spánek. „Trend a zvýšená poptávka je jak po exteriérových produktech stínění i látkových systémech, tak po cenově výše postavených produktech, jako jsou například pergoly,“ prozrazuje Ing. Aneta Paroulková z opavské společnosti ISOTRA, která se zabývá stínící technikou již 30 let.

Udržitelnost hraje prim

tres.jpg

Ohled na životní prostředí se v posledních letech dostává do popředí. Trend udržitelnosti a ekologické smýšlení se promítá do spotřebitelského chování a prohlubující se energetická krize tento apel v roce 2022 ještě znásobila. To se odráží i v oblasti bydlení: Přibývá pasivních domů, u nichž je exteriérové stínění samozřejmostí. „Dlouhodobě oblíbené jsou určitě exteriérové žaluzie typu Zetta 90. Celkově předpokládáme, že produktová skupina venkovní žaluzie jako celek zůstane ještě dlouho v kurzu,“ uvádí Aneta Paroulková ze společnosti ISOTRA. Speciální tvar lamel u venkovních žaluzií řady Zetta vytváří v zavřeném stavu celistvou stínící plochu. Po celé délce lamely je vlisovaná guma zvyšující termoregulační působení venkovní žaluzie. Tím žaluzie efektivně podporuje termoizolační vlastnosti domu a spoří energie. Obecně se udává, že při využití stínící techniky je úspora spotřeby energie v rozmezí 20–25 % v energetické bilanci budov (dle konkrétního objektu). „Pokud jde o materiály, nejčastěji vyrábíme exteriérovou stínící techniku z hliníku,“ dodává Paroulková.

Automatizace, elektronizace a robotizace

tre.jpg

Dlouhodobý trend venkovního stínění pak doplňují nové požadavky zákazníků, které souvisejí s rozvojem moderních technologií. „Je to hlavně automatizace, elektronizace a robotizace. Stále více se setkáváme s pasivními domy, které mají jasně daná pravidla, co se smí a nesmí použít,“ uvádí Aneta Paroulková. Dále poptávka koresponduje také s rozmachem chytrých domácností, které dokážou všechny její prvky sladit v jednom řídícím panelu a to včetně veškeré stínící techniky. V dnešní době také není problém ovládat stínění prostřednictvím mobilu či tabletu a vytvořit si tak vlastní systém automatizace domácnosti. „Zákazník má na výběr celou řadu motorizovaných systémů, včetně těch inteligentních, které stačí bezdrátově připojit k řídící jednotce a může si navolit různé scénáře pro jednotlivé typy stínících prvků, světové strany, denní dobu nebo aktuální počasí. Například když nejsme doma a máme nastavený scénář inteligentní domácnosti, tak pokud venkovní teplota klesne pod určitý bod, žaluzie se samy stáhnou a zatáhnou, zapne se topení a my se tak vracíme do útulně a úsporně vyhřátého domova, aniž bychom na cokoli mysleli,“ informuje o pokročilých možnostech Aneta Paroulková. Novým trendem v oblasti stínící techniky je zavádění nanotechnologií, díky kterým je možné kupříkladu aplikovat speciální samočisticí nátěry na povrch lamel venkovních žaluzií, což významně sníží finanční a časovou náročnost údržby stínících prvků. „V současné době je to ve stádiu testovaného výzkumu,“ prozrazuje specialistka na stínící techniku. Pokud jde o výrobu stínících prvků, je zde trendem robotizace. „Ve výrobě momentálně disponujeme několika robotizovanými nástroji a do budoucna určitě nezůstane jen u nich,“ potvrzuje.

Osobitý interiér žádá atypické řešení

obrazek.png

Na trhu stínící techniky jednoznačně dominuje ta exteriérová, to znamená venkovní žaluzie, screenové a venkovní rolety. Naopak na ústupu jsou především interiérové žaluzie, jejichž cena je sice velice příznivá, ale postrádají mnoho výhod a možností. Nedokážou zatemnit okno tak dokonale jako ty venkovní, takže nezajistí natolik vysokou energetickou úsporu, navíc jsou náchylnější na poškození, proto se nehodí do domácností s malými dětmi a domácími mazlíčky. Kromě horizontálních žaluzií lze v interiéru využít i další možnosti stínění: vertikální žaluzie, japonské stěny nebo různé typy látkových rolet. „Každý má trochu jiný styl bydlení a preference, proto se snažíme, aby nabídka barev profilů, lamel a látek byla co nejširší a nejmodernější,“ říká Aneta Paroulková. Trendem v interiérech se stávají látkové plissé. Jejich výhodou je možnost stažení do horní i spodní části okna, čímž lze polohu přesně přizpůsobit úhlu slunečních paprsků. Nabízejí se v pestré škále barev, tudíž se hodí do různých typů interiérů, a navíc je možné je realizovat i v atypickém tvaru, například do kulatých, trojúhelníkových či lichoběžníkových oken. „Setkáváme se stále častěji s atypickými zakázkami všeho druhu. Vždy se snažíme zákazníkovi vyhovět a najít řešení k oboustranné spokojenosti. V současné době je zákazník díky informovanosti čím dál více náročnější, co se týká produktů, komfortu ovládání a dopadu na úspory energií,“ uzavírá marketingová specialistka společnosti ISOTRA.
 

Reklama