oste

V ČR postihuje osteoporóza téměř 500 tisíc žen. I přes riziko zlomenin ale léčba osteoporózy po prvním roce nemoci zajímá jen 47% nemocných. Osteoporóza neboli řídnutí kostí totiž nebolí. Pokud vás postihne, tak o tom dlouho nemáte ani tušení, může se maximálně stát, že vás bolí záda. Při onemocnění ubývá kostní hmota - je to tím, že mechanismy, které regulují její tvorbu a odbourávání, nejsou v rovnováze a převažuje tak proces odbourávání kostní hmoty. Nejčastěji onemocní ženy po přechodu: "Ženské pohlavní hormony, estrogeny, dokáží tuto rovnováhu vyvažovat a chrání kosti před nadměrným odbouráváním kostní hmoty.

Pokud je jich však po přechodu málo, může se zvýšit riziko vzniku osteoporózy, protože odbourávání začíná převažovat. Má se za to, že osteoporózou trpí 20 % žen ve věku okolo 50 let a až 80 % starších 80 let," říká doc. MUDr. Štěpán Kutílek, CSc., specialista na metabolická onemocnění skeletu, z pardubického Centra klinického a základního výzkumu (CCBR).

Pro osteoporózu jsou typické opakované zlomeniny, které navíc vznikají velice nečekaně - třeba při kašli.

Prevence především

Kostní hmota se vytváří až do 25. Roku života. Vzniku osteoporózy lze předcházet adekvátní fyzickou aktivitou a kvalitním stravováním s dostatečným přísunem vápníku (mléčné výrobky, zelenina).
Přiměřené slunění by mělo zajistit požadované množství vitamínu D, je třeba nekouřit a omezovat kofein či alkohol. Situaci zhoršují i jiné choroby, například poruchy vstřebávání živin, některé nádory, nemoci ledvin či různé léky, hlavně kortikoidy.

Proč je léčba problematická?

Sice už máme účinné léky, problémem je ale nechuť pacientů užívat je dlouhodobě. "Například některé bisfosfonáty (léky snižující ztrátu kostní hmoty) se podávají každý den nebo 1x týdně a mohou přitom podráždit žaludeční sliznici. Nemocní je musí užívat nalačno, vydatně zapíjet a alespoň půl hodiny zůstávat ve vzpřímené poloze," popisuje MUDr. Kutílek.
Nemocní mají obecně problémy s disciplínou - užívání léčiv v kratších intervalech je obtěžuje, v delších intervalech na ně zapomínají a nedorazí ani na kontroly. Jen 47 % lidí, kteří pravidelně užívají léky proti osteoporóze, pokračuje po 1. roce v léčbě!

Novinka v léčbě

Situace se zřejmě zlepší s příchodem nového léku, který je nyní klinicky zkoušen. Podává se za kontroly lékaře podkožně, pouze 1x za půl roku: „Důležitým typem kostních buněk jsou osteoklasty, které se specializují na odbourávání kosti. Aby mohly 'pracovat', musí být aktivovány. To se děje tak, že se na jejich speciální vazebné místo neboli receptor naváže zvláštní molekula (RANKL).
Nadměrné účinky této molekuly blokuje v těle normálně jiná látka - osteoprotegerin. A právě tu napodobuje nový přípravek Prolia. Osteoklast díky jeho účinkům nebude aktivován a zvýšené odbourávání kostní hmoty bude potlačeno. Dlouhodobě dojde k navýšení její hustoty a ke snížení rizika zlomenin,“
říká MUDr. Kutílek.

Zdroj: Tisková zpráva

Reklama