Únavu, nemožnost sdílet společnou ložnici s partnerem a v některých případech i závažné zdravotní potíže. To vše může způsobit zdánlivě obyčejné chrápání. Podceňovat se ho určitě nevyplácí: u chrápajících může totiž docházet i ke krátkodobým zástavám dechu. Jde o  takzvaný spánkový apnoický syndrom, při němž jsou postižení ohroženi chorobami cév a srdce, včetně infarktu. Vyšetření poruch dýchání během spánku nabízí  teď nový přístroj MiniScreenPlus Basic.

Pacient kvůli  němu už ale nemusí trávit noc ve spánkové laboratoři: přístroj totiž monitoruje spánek pacienta přímo u něj doma. Vyšetření jako jedni z prvních otestovali a nabízejí na vyhlášené  pražské klinice LaserPlastic. Výsledky tu pak vyhodnocuje prof. MUDr. Jan Klozar, CSc., uznávaný specialista na spánkovou medicínu. Preventivní screening spánku teď klinika nabízí za výhodnou zaváděcí cenu 2500 korun.   

novinka

„Je vhodné sledovat spánek v domácím prostředí nebo tam, kde má pacient klid a je předpoklad, že se tam i dobře vyspí. Vyšetření je pro pacienta pohodlnější a spánek s přístrojem se i více přiblíží průběhu normálního spánku. Výhodou screeningového přístroje jsou i jeho malé rozměry a snadné použití: před zapnutím se prostě jen připevní popruhem přímo na hrudník, takže pacienta při spaní neomezuje při pohybu,“ vysvětluje profesor Klozar, významný odborník na spánkovou medicínu, chirurgickou léčbu chrápání a spánkového apnoického syndromu.

prof. MUDr. Jan Klozar, CSc.„Syndrom spánkové apnoe je časté a závažné onemocnění s řadou zdánlivě nesouvisejících příznaků. Kromě chrápání ho provází i únava, zvýšená denní spavost, poruchy sexuálních funkcí, bolesti hlavy, vysoký krevní tlak a deprese. Zvyšuje se také riziko srdečních chorob, cévních mozkových příhod či cukrovky,“ varuje profesor Klozar. Podle něj se spánek vyšetřuje u české populace jen velmi málo: spánkovým apnoickým syndromem jsou ohroženi více muži než ženy, které si také často jako první všimnou, že se spánkem jejich partnera není něco v pořádku, a přesvědčí ho, aby se nechal vyšetřit. „Velká část lidí s poruchami dýchání ve spánku přesto zůstává stále nediagnostikována. Takoví pacienti jsou pak docela zbytečně ohroženi nemocemi, především kardiovaskulárními, a trpí samozřejmě i kvalita jejich života,“ říká profesor Klozar.  

Výsledek screeningu s přístrojem MiniScreenPlus Basic lékaře informuje, zda má pacient ve spánku opravdu poruchu dýchání, anebo zda jde „jen“ o chrápání. Pokud při spaní opravdu dochází k zástavě dýchání, na klinice zjistí jeho závažnost a podle toho pacientovi navrhnou další vyšetření.

I „neškodné“ chrápání je ale možné řešit: zejména, pokud pacientovi nebo jeho nejbližším ztrpčuje život – ne každý chce nebo i může spát celý život se špunty v uších. „Poměrně snadnou pomocí je třeba laserová uvuloplastika, což je ambulantní laserový zákrok na patře,“ uzavírá specialista.

Více na www.laserplastic.cz

Reklama