cl.jpg
Foto: Profimedia

V roce 2000 Viktor Mochov unesl tehdy sedmnáctiletou Jelenu a čtrnáctiletou Jekatěrinu. Dívky následně věznil v bunkru u svého domu. Několikrát denně je znásilňoval a týral. Nechával je trpět hlady, držel je ve tmě, bil gumovou hadicí nebo je trávil slzným plynem.

Během čtyř let utrpení byla starší Jelena dvakrát těhotná. Oba chlapce Mochov odnesl a oni potom skončili v sirotčinci. V určitých chvílích, kdy se dívky chovaly poslušně, se k nim choval lépe i on. Například je občas odděleně brával na procházky a tvrdil, že je jejich strýc. V roce 2004 se tak Jekatěrině podařilo předat jiné ženě vzkaz o tom, že je spolu s další dívkou vězněná a že potřebuje pomoc. To vedlo k mužovu dopadení. Mochov byl odsouzen k sedmnácti letům vězení a tato doba letos uplynula.

Novinářka Ksenia Sobchak, která v minulosti kandidovala na prezidentku Ruska, tedy využila příležitosti a muže přes hodinu zpovídala v jeho domě. Za extrémně sledované interview se na ni snesla vlna kritiky. Za novinářku se nepostavila ani řada jejích kolegů z branže. Například šéf Ruského svazu novinářů řekl rozhlasové stanici Govorit Moska, že ženin rozhovor nepovažuje za žurnalistiku, ale nejnižší z pokleslých věcí a že bude požadovat zákonná omezení pro rozhovory s odsouzenými.

cl2.jpg
Foto: Profimedia

Ksenia Sobchak nenechala kritiku bez odezvy a vyjádřila se k ní s tím, že novináři mají právo prozkoumávat hranice dobra a zla a jen špatný novinář by nevyužil šanci udělat rozhovor třeba s Hitlerem.

Rozhovor se stal kontroverzím nejen kvůli tomu, že se v něm vyjadřoval násilník, ale i kvůli tomu, co říkal. Nad svými činy neprojevil lítost, podle svých slov není špatným člověkem, ale jen šlápl vedle a pozornost novinářů od propuštění je prý vzrušující. O Jeleně, která v zajetí porodila dvě děti, řekl, že vzhledem k tomu, že od té doby žádné další dítě neměla, by se o ni měl postarat.

Reklama