Každý, kdo z vás byl v Itálii, respektive v Benátkách a Florencii, tak ví, že tam platí jistá omezení pro turisty (i domácí obyvatelstvo). Průvodci bez oficiálního povolení si neškrtnou (či spíše, kdyby na ně přišli, tak by museli zaplatit pokutu) a není povoleno rozbalit si svačinu před památkami.

Zákazů je víc a já se přiznám, že kdyby alespoň polovina byla praktikována u nás, byla bych moc ráda.

Dvě nejvíce navštěvovaná italská města, Benátky a Florencie, nově zavedla, pod pokutou 50 euros, zákaz sezení nebo „rozložení se“ (rozuměj natáhnout se jak dlouhý, tak široký) před nejslavnějšími památkami.

Ve Florencii mají turisté i domorodci zakázáno posadit se a rozložit se na prostranství před katedrálou a před kostelem Santa Maria Novella. Později se toto nařízení ve městě rozšíří i na tři historická náměstí: Santa Croce, Santa Spirito a Santissima Annunziata.

Jako každé nové nařízení, ani toto nepřejde lidem ihned do krve, a tak zpočátku budou policisté tolerantní a budou pouze napomínat a žádat lidi, aby se zvedli. Později ovšem dojde i na pokuty.

V Benátkách radnice rovněž nedovoluje návštěvníkům koupat se v kanálech a procházet se s nahým trupem. Na zákaz odhazování odpadků (žvýkaček, lahví, obalů od jídla, špačků a krabiček od cigaret) budou upozorňovat cedule ve čtyřech jazycích – italštině, angličtině, francouzštině a němčině.

A tahle nařízení by měla být zavedena i u nás. Copak pomník Jana Husa na Staroměstském náměstí a zrovna tak jezdecká socha Sv. Václava na Václavském náměstí v Praze musejí být obleženy nenechavými turisty, kteří si na jejich podstavce odloží svá těla? Kam se poděla úcta k památkám a k předkům?

Máme to zapotřebí hledět v létě každý den na odhalené trupy mužů v centrech měst, potažmo v dopravních prostředcích? Kam se poděla úcta k sobě navzájem?

Nebylo by marné, aby takováto nařízení přijala i naše města a příslušné instituce.

Jak se na to díváte vy?  

       
Reklama