zuby

Trpíte krvácením dásní? Máte citlivé zuby a dásně, nevonný dech? Pak možná trpíte nejčastější civilizační chorobou – parodontitidou, lidově paradentózou. V ordinacích se začíná objevovat nové vyšetření, které pomůže nejen určit detailní diagnózu, ale také stanovit přesnou léčbu.

Paradentózu způsobují bakterie množící se pod povrchem dásní. Velice se jim daří v prostoru mezi dásní a zubem, kam nemůže zubní kartáček.

Moderní genetické vyšetření odhaluje parodontální patogeny v ústech každého jednotlivce. Jedná se o bezbolestný odběr vzorku z prostoru mezi dásní a zubem pomocí papírových tyčinek (viz obrázek nahoře). Ty stomatolog odešle do laboratoře na vyhodnocení. Laboratorní analýzy určí druhy a množství bakterií, které zánět způsobují. Na základě těchto výsledků pak stomatolog zvolí účinnou a vhodnou léčbu.

 „Z jediné testující analýzy lze zjistit také pacienty, kteří mají zvýšenou kazivost zubů. To zubnímu lékaři usnadní stanovení vhodného hygienického plánu u nových i stálých pacientů,“ vysvětluje Miroslava Burýšková, vedoucí laboratoře, která testy provádí. A dodává: „Test stanoví velmi rychle a naprosto spolehlivě patogenní bakterie, a to včetně jejich rezistence vůči antibiotikům.“

Paradentóza je velice běžné, ale často vleklé onemocnění. Touto chorobou trpí více než 30 % populace vyspělých zemí a její výskyt dramaticky stoupá. Pokud není odborně léčena, nevyhnutelně vede ke ztrátě zubů a nutnosti použití zubních náhrad.

Odbornou pomoc by tedy měli vyhledat ti, kdo pozorují uvedené příznaky a kteří trpí kardiovaskulárním onemocněním, cukrovkou či osteoporózou. A také ženy plánující těhotenství. Podobně jako parodontitida je také zubní kaz infekční onemocnění způsobené bakteriemi. Proto je pro jeho prevenci velice důležité dodržovat zásady ústní hygieny a zabránit přenosu kazotvorných bakterií z rodičů na batole v době, kdy se mu prořezávají první zoubky.

Necháte si vyšetření provést?

Reklama