as3.jpg

Robotické vyšetření znamének

O tom, jak je důležité kontrolovat mateřská znaménka jste určitě slyšeli. Jde o nejlepší způsob, jak předcházet vzniku rakoviny kůže, jejíž výskyt v posledních letech narůstá. Každý člověk by si měl proto nechat svá znaménka preventivně zkontrolovat každý rok. Většina specialistů pracuje s klasickým dermatoskopem, s jehož pomocí dokáže lékař odlišit „neškodná“ znaménka od těch nebezpečných. Nyní je už ale k dispozici i mnohem přesnější způsob vyšetření.
O co jde? Znaménka vám nyní může zkontrolovat speciální robotický přístroj FotoFinder, který využívá umělou inteligenci. „Naskenuje“ kůži na vašem těle a upozorní na rizikové projevy. Když pak přijdete za rok znovu, posoudí, zda a jakým způsobem se znaménka od vaší poslední návštěvy změnila. Tento přístroj je zatím jediný v Praze a pracuje s ním MUDr. Lucie Jarešová v ordinaci L DermaMedEst. Vyšetření je rychlé a bezbolestné a částečně na něj přispívají zdravotní pojišťovny.     

Zrychlení metabolismu a lymfy

Pokud vás trápí otoky, zavodnění, snížená imunita, nadváha ale i dlouhodobá únava či celulitida, může být na vině zpomalení metabolismu a oslabení lymfatického systému. Řešením je vyloučit po konzultaci s lékařem jiné fyziologické příčiny těchto potíží a podpořit tok lymfy. To lze buď pomocí manuální lymfodrenáže nebo za pomoci speciálního kosmetického a terapeutického přístroje LPG.
O co jde? Přístroj LPG funguje na principu mechanické biostimulace. Během příjemné masáže se v kůži nastartují ozdravné a detoxikační procesy. Zároveň se podpoří tvorba látek důležitých pro pevnost a vitalitu pokožky. Jde o skvělý způsob pro rozproudění lymfy, ale také k vyhlazení celulitidy, zpevnění kůže a odbourání tuku. 

as1.jpg

Novinka v oblasti hormonální antikoncepce

Jako všechno na světě, i hormonální antikoncepce nemusí vyhovovat všem, hlavně kvůli některým vedlejším účinkům. Teď je tu ale novinka, která spoustu negativ ruší. Jedná se o první hormonální antikoncepci s obsahem estetrolu.
O co jde? Estetrol je nejméně známý ženský estrogen, který byl sice objeven již v roce 1965, ale teprve nyní se vědcům podařilo aplikovat jeho pozitivní účinky do praxe. Jeho nespornou výhodou oproti jiným estrogenům je selektivní působení na tkáně v těle. Jedná se především o to, že tento hormon působí po požití odlišně na tkáně v prsech a játrech, jinak na kostní tkáň nebo tkáň v děloze či pochvě. Zásadní rozdíl nalezneme tedy v mechanismu účinku. Zatímco ostatní estrogeny působí jak na membránový, tak i jaderný estrogenový receptor, estetrol působí jen na jaderný receptor a membránový receptor blokuje. Díky tomu působí spolehlivě antikoncepčně a objevuje se u něj menší riziko nežádoucích účinků. „V tuto chvíli jde o teoreticky nejbezpečnější hormonální antikoncepci se zachováním nejdůležitějších neantikoncepčních přínosů,“ říká doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D. z Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Další výhody estetrolu:

  • Má velmi dlouhý poločas rozpadu, takže jeho účinek je dostatečně dlouhý, a proto jej lze snadno použít v lécích, jako je například hormonální antikoncepce.
  • Nepřeměňuje se na estriol ani estradiol, takže se v těle netvoří žádné metabolity, které by mohly mít škodlivé účinky.
  • Výjimečnou vlastností je také to, že se vylučuje močí. A protože není metabolizován v játrech, nezatěžuje je. V tom se významně odlišuje od ostatních estrogenů.
  • Je minimalizovaná interakce s jinými léky.
  • Estetrol je z těla vylučován v neaktivní formě, nekumuluje se a neškodí životnímu prostředí.
     
Reklama