Zhubnout chce kde kdo. Je však rozdíl, zda se míníte zbavit pěti nebo třiceti kil. Tomu musíte přizpůsobit své plány na shazování přebytečné váhy. Aby vám to šlo snáze, přináší vám příloha Hubněte se Žena-in.cz novinku. Tabulky, do kterých si budete moci zapisovat, jak jste na tom s úbytkem váhy. Najdete je ZDE.

Jak budete přidávat údaje o váze den po dni, bude vám graf ukazovat, jak hubnete, a zároveň, jak rychle byste měli hubnout, pokud chcete dosáhnout vysněné váhy. Nechybí ani příslušné komentáře týkající se vaší snahy a vlivu na zdraví.

Chcete-li mít své hubnutí plně pod kontrolou, držte se následujících zásad:

1. Udělejte si plán
Ještě dnes si napište, o kolik chcete zhubnout, a mějte přitom na paměti, že ideální rychlost hubnutí není vyšší než čtyři kila za měsíc a klidně to mohou být jen kila dvě či tři. Z toho vyjděte při plánování celkové doby hubnutí.

2. Naučte se jíst jinak

Nestačí jíst méně a zdravěji, ale je třeba změnit i vlastní styl konzumace potravin. Jezte pomalu, žvýkejte jídlo, nepolykejte je bez pořádného rozkousání. Na jídlo se skutečně soustřeďte a zároveň si berte menší porce. Když se naučíte jíst pomaleji, jídlo vás zasytí, i když ho nebude tolik - mozek totiž včas dostane signál, že už máte dost.

3. Nehladovte, ale jezte častěji
Cílem hubnutí není hladovění, ale to, abyste se naučili žít bez přejídání a mlsání. Ze všeho nejdříve omezte velké večeře a zkuste se držet třeba zásady: ráno zejména sacharidy, v poledne sacharidy a bílkoviny, večer zejména bílkoviny.

4. Máte rádi matematiku? Počítejte!
Nesedí to každému, ale možná by to mohl být tip pro vás. Počítejte, kolik kilojoulů denně sníte. Pomoci vám v tom mohou tabulky kalorické hodnoty potravin, které najdete třeba ZDE, při hubnutí by jich nemělo být více než 5 000 až 6 000 kilojoulů denně. Pokud nechcete neustále počítat, zkuste alespoň hlídat hodnotu potravin, které si kupujete, a dejte přednost těm nízkokalorickým.

5. Sestavte si zdravý jídelníček
Nestačí jíst méně, důležité je jíst zdravě tak, aby ve vaší stravě nic nechybělo, jinak by vám hrozila únava, bolesti hlavy a také nezvladatelné chutě a následné přejídání. Jediné, s čím nešetřete, je zelenina.

6. Řiďte se tím, o kolik chcete zhubnout.
Zde budete každý týden nacházet rady podle toho, jaký váhový úbytek jste si naplánovala. Zde jsou tipy pro tento týden:

O 5 kilo:
 - lze je shodit už za měsíc, ale lépe je rozložit si to na měsíce dva
 - přihlaste se na nějaké cvičení

O 10 kilo:

 - naplánujte si hubnutí na 5 měsíců, vynikající motivací pro vás mohou být prázdniny a s nimi související promenáda v plavkách
 - počítejte s tím, že bez pohybu a cvičení nejméně třikrát týdně to nepůjde
 - dopřejte si sladkosti jen výjimečně, zaměřte se na jejich odbourávání z jídelníčku 

O 15 kilo

 - naplánujte si hubnutí na půl roku, ale klidně i na deset měsíců podle toho, na co se cítíte
 - pravděpodobně už jste párkrát zkoušeli zbavit se kil navíc, pokud se vám to nevedlo, poraďte se v obezitologické poradně

O 20 a více kilo

 - naplánujte si hubnutí nejméně na rok, v případě, že vážíte třeba o 40 kilo více, klidně i na dva roky
 - navštivte praktického lékaře a proberte s ním svůj úmysl zhubnout, nechte si udělat základní preventivní vyšetření 

Jděte do kurzů nebo do obezitologických poraden.
Možná, že jste již za svůj život zhubli a nabrali desítky kilogramů. Zkuste to tentokrát jinak, pod odborným vedením buď v kurzech snižování nadváhy, nebo, zvláště pokud už se přidaly zdravotní problémy, v obezitologických poradnách.                          

Reklama