Staří Sumerové nám po sobě zanechali mimo jiné i jedno zajímavé proroctví, které se vztahuje i na toto století. Říká se v něm že „bude objeveno, co bylo pohřbeno“. Vypadá to, že nelhali. Chrám, který byl objeven loni na severozápadě Bulharska, spal v zapomnění 8000 let.

Nedaleko města Vraca se nyní znovu dívá k nebi monument, který je podle odborníků ještě o zhruba 3000 let starší než jeho britský protějšek proslulý Stonehenge.

chrám slunceBulharský sluneční chrám objevený za vesnicí jménem Ohoden má tvar podkovy a byl nalezen teprve po odkrytí mnoha tun hlíny.

V okolí chrámu teď nalézají archeologové desítky hliněných a kamenných disků. Je to podle archeologů prozatím nejstarší chrám zasvěcený uctívání Slunce, který byl nalezen.  

Před tím, už roku 2004, byl v této oblasti učiněn i další unikátní objev. Jde o 9 000 let starou kostru ženy.

Mnohé teorie se již přiklánějí k tomu, že v případě chrámu jde o starověký kalendář a vlastně se jedná o staršího bratra světově známého Stonehenge v Anglii. Přesněji staršího o 3000 let.

Na své úplné odkrytí chrám stále čeká, protože mnoho z něho je ještě hluboko pod nánosy země. Na místě se dál intenzivně hledá, bádá a kope.

Je tedy možné, že objevení tohoto unikátu a svědka naší dávné minulosti není posledním překvapením a že země skrývá ještě mnoho tajemství. Snad se můžeme v brzké době těšit na další nálezy a objevy, které nám pomohou zase o něco zprůhlednit cestu za naší vlastní historií.

Již dnes ale přítomní archeologové přiznávají, že co se týče vyspělosti našich předků, posunujeme hranici stále více dozadu.

Kdo ví, jací jsme ve skutečnosti byli, kolik civilizací tu bylo před námi a jak byly vyspělé. Jisté je jedno, čím více objevů prozatím dělá naše soudobá společnost, tím více otázek před námi stojí.

A to už nepočítám, co všechno nám ještě může odkrýt moře. 21.století je na začátku a my se tedy můžeme už teď těšit na zítřek.

Protože „bude objeveno, co bylo pohřbeno“.

Související články:

Reklama