Bez pilulky ani ránu! Jen málokterá žena si nevezme denně svoji hormonální antikoncepční pilulku. To by se ochudila o svobodu a pohodlí. Dnešní možnosti jsou naštěstí tak bohaté, že si každá žena může vybrat podle svého naturelu, zdravotního stavu, ale i zaměstnání.

Co od antikoncepce žádáme
Především maximální spolehlivost a šetrnost k našemu organismu. MUDr. Ivana Makalová ještě pro Ženu-in dodává pohled gynekologa: „Hormonální antikoncepce snižuje intenzitu krvácení, zmírňuje bolesti při menstruaci, snižuje rizika mimoděložního těhotenství a také rizika vzniku rakoviny sliznice a vaječníků.“

Nová doba, nové metody
Křivka užívání hormonální antikoncepce podle lékařů strmě stoupá, čemuž nahrává současný životní styl mladých žen – těhotenství se odsouvá až na dobu kolem třiceti let, mnohdy i déle. Také hrají roli požadavky na jistý komfort, tedy na to, aby se, jednoduše řečeno, antikoncepce přizpůsobila nám.

Novým antikoncepčním preparátem je antikoncepční kroužek. „Nemění se složení preparátu ani jeho dávkování, ale aplikační forma. Kroužek si aplikuje  žena sama do vagíny, kde zůstává tři týdny, pak následuje období bez kroužku, kdy se dostaví menstruace. Přirozená anatomie pochvy umožňuje bezpečné uložení kroužku, aniž by hrozilo jeho vypadnutí a díky minimálnímu nervovému zásobení pochvy žena kroužek nevnímá, stejně tak její partner,“ vysvětlila lékařka Martina Novotná.

Zvyk je železná košile
Obě lékařky potvrzují, že pilulky jsou natolik v našem povědomí zakořeněné jako jediná účinná možnost hormonální antikoncepce, že si nová aplikační metoda razí cestu pomalu. Faktem je, že tu mnohdy převládá nedůvěřivost i obavy nad realitou, ostatně jako z každé novinky. Po poradě s gynekologem by mohla mít každá žena jasno, zda kroužek chce nebo ne, zda ji skutečně přinese kýžené pohodlí a spolehlivost.

Vyměnila byste pilulky právě za antikoncepční kroužek? Připadá vám pohodlnější než pilulky? A stejně jistý? Nabídl vám tuhle možnost už váš gynekolog?

 

 

Reklama