Český Krumlov patří mezi nejkrásnější města České republiky. Jeho dominantu tvoří Státní hrad a zámek, který je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. V jeho areálu bylo začátkem letošního roku zpřístupněno nové Hradní muzeum.

český krumlov

Expozice Hradního muzea našla své trvalé místo v doposud nevyužívaných budovách Hrádku na II. nádvoří českokrumlovského zámku.

český krumlov

Slavnostním otevřením muzea byl v Českém Krumlově zároveň symbolicky zahájen Rožmberský rok, který připomíná 400 let od úmrtí posledního Rožmberka - Petra Voka, a s ním i související kulturní odkaz známého šlechtického rodu. Návštěvníci muzea však mají možnost se seznámit nejen s historií a významnými představiteli rodu Rožmberků, ale také rodu Eggenbergů a Schwarzenbergů. Tyto rody obývali zámek v období 13. až 18. století. Jejich život nám přibližují hned první dvě místnosti „Sál pánů z růže“ a „Sál krumlovských vévodů“.

český krumlov

Český Krumlov

Ředitel českobudějovického pracoviště Národního památkového ústavu Petr Pavelec doplňuje: „Hradní muzeum jsme využili k představení dějin krumlovského hradu. V zámeckých depozitářích návštěvníci naleznou obrovské množství zcela unikátních předmětů, například artefakty z eggenberské a schwarzenberské mincovny, zbraně z eggenberských a schwarzenberských sbírek či sbírku schwarzenberské gardy.“

Český Krumlov

Český Krumlov

Součástí expozice Hradního muzea je také Pokladnice sakrálního umění - expozice církevních památek ze zámeckých depozitářů, jejímž největším klenotem je torzo barokního relikviáře s kostrou sv. Reparáta, z dnes již bývalého českokrumlovského kláštera minoritů.

Český Krumlov

V jiné části Hradního muzea je situován také kinematograf, kde se promítají schwarzenberské filmy z počátku 20. století, které si sami Schwarzenbergové natáčeli kupříkladu i na nedalekém zámečku Červený Dvůr. Pokud navšívíte expozici Hradního muzea zámku Český Krumlov, jako mávnutím kouzelného proutku se najednou ocitnete v 19. století.

Český Krumlov

Český Krumlov

Provozní doba:

  • celoroční provoz
  • po dobu zkušebního provozu (leden - březen) bude otevřeno denně, kromě pondělí, od 09:30 do 16:00 hodin

Prohlídky muzea:

  • samostatně - průvodcovské texty k dispozici v místnostech
  • v základních jazykových mutacích s audioprůvodcem - elektronické zařízení k dispozici v pokladně Hradního muzea

Vstupné:

Prohlídková expozice

Vstupné v provozní době

Plné

Snížené

Rodinné

děti

studenti

ZTP

senioři

Hradní muzeum + věž

130,-

60,-

80,-

300,-

Hradní muzeum

100,-

50,-

70,-

260,-

Zámecká věž

50,-

30,-

30,-

120,-

  • děti do 6 let zdarma
  • student je osoba ve věku do 26 let
  • rodinné vstupné = 2 dospělí + max. 3 děti do 15 let
  • senior je osoba starší 65 let bez rozdílu národnosti

Cíce informací: www.zamek-ceskykrumlov.eu

Zdroj a foto: www.kudyznudy.cz

 

Další tipy...

  • Za moravským vínkem a cimbálovkou
  • Nová sezona začíná na Karlštejně už tento víkend