Jste-li v rozpacích, zda vzít děti na nově zfilmované Gulliverovy cety s komikem Jackem Blackem v titulní roli, pokusíme se vám pomoci naší recenzí. Sto procent u nás rozhodně film nezískal, ale rozjíveným klukům se bude líbit.

g

Gulliverovy cesty jsou krásná pohádka, kterou v 18. století napsal Jonathan Swift. Na televizní obrazovky či plátna kin byla převedena již mnohokrát. Nejnovější zpracování s komikem Jackem Blackem v hlavní roli slibuje 3D zábavu pro celou rodinu - alespoň to tvrdí tvůrci.

Nejprve k příběhu

„Když psal Jonathan Swift v 18. století stejnojmennou novelu, svět ještě nebyl zcela objeven, proto se idea ostrova obydleného malinkými lidmi nezdála být zcela nepředstavitelná. Black, Davis, režisér Rob Letterman, spoluscénárista Joe Stillman (Shrek) a koproducent Brian Manis se snažili upravit příběh tak, aby byl zajímavý pro současné diváky,“ tvrdí materiály k filmu. Jak se jim to podařilo?

Hlavní hrdina roznáší poštu v redakci newyorských novin. Je to docela obyčejný chlapík, trochu dětinský a pořádně nafoukaný. Rád by se vyšvihl a získal práci redaktora, už jen proto, že se mu líbí překrásná editorka Darcy. Nakonec drobným úskokem dostane možnost napsat reportáž z bermudského trojúhelníku. Když do bermudského trojúhelníku dorazí, strhne se bouře a on se dostane do dosud neobjevené země Liliputánů.

Mezi Liliputány si brzy vydobude významné postavení. Dělá ze sebe pana veledůležitého. Skoro všichni mu to baští, až na Edwarda (nápadníka Liliputánské princezny), který mu nevěří ani nos mezi očima. Král Liliputánů postaví našeho Gullivera do čela armády, která porazí sousední nepřátele. Království se ocitne v ohrožení a Gulliver musí přijít na to, jak své nové přátele zachránit - to se nakonec podaří (však jsme v pohádce) a Gulliver konečně pochopí, v čem je skutečná velikost.

A jak to dopadne s krásnou Darcy? No, přece jako v každé správné pohádce!

g

Zpracování

Jak je z výše popsaného jasné, příběh není nijak složitý. To ale u tématu nikdo nemůže očekávat. Nejsou zde žádné složitosti, které by pro dospělého diváka snadno odhadnutelný děj dělaly zajímavějším. Ale když u filmu po práci vypnete, budete spokojeni.

Efekty i 3D formát jsou velice precizní, jak už se od hollywoodské produkce očekává. Holčičkám se jistě bude líbit Liliputské království a nejspíš budou trochu na rozpacích z obhroublého humoru Jacka Blacka (například Liliput zapíchnutý mezi půlkami je skutečně dost zvláštní vtip). Ale na druhou stranu právě takový humor si jistě užijí odrůstající kluci.

Verdikt

Chcete si odpočinout a jste tolerantní vůči hodně odlehčenému a místy tak trochu „dementnímu“ humoru? Zajděte si na nové Gulliverovy cesty a nezapomeňte s sebou vzít své do puberty se řítící ratolesti - určitě se budou mít se spolužáky o čem bavit. Máte-li rádi klasického Swiftova Gullivera, ruce pryč!

Trailer

  • USA - 2010; FOX
  • Scénář: Joe Stillman, Nicholas Stoller, podle knihy Jonathana Swifta
  • Režie: Rob Letterman
  • Kamera: David Tattersall
  • Hudba: Henry Jackman
  • Hrají: Jack Black, Emily Blunt, Jason Segel, Billy Connolly, Amanda Peet, Chris O'Dowd
  • doporučená přístupnost: přístupný
  • žánr: komedie, rodinný, dobrodružný
  • barevný, dabovaný, 87 min
Reklama