Rakouské ministerstvo zdravotnictví a agentura pro bezpečnost stravování (AGES) dlouhodobě varuje před přidáváním cukru a soli do potravy dětí, které ještě nedosáhly prvního roku. Že sůl ani cukr nepatří do jídelníčku batolat, ví i Svetlana Hartigová, zakladatelka prvního bistra pro děti a batolata ve Vídni a matka dvou dětí. V bistru připravuje jídla ze sezónních a regionálních produktů, která speciální potřeby dětí berou v potaz.

„Sůl je pro tělo samozřejmě důležitá. Ale ledviny dětí, kterým nebyl ještě ani jeden rok, ji ještě nedokážou správně zpracovat. U těchto dětí se musíme snažit o neutrální potravu“, vysvětluje koncept svého bistra ve vídeňském Döblingu jeho zakladatelka Svetlana Hartigová.

Novorozeňat, jejichž matky je kojí, se bistro netýká. Ale okolo šestého měsíce, kdy se z novorozeněte stává batole, už většinou pouze mateřské mléko nestačí a dítě potřebuje dokrmit. V případě, že matka či rodiče chtějí navštívit restauraci, neexistuje pro malé dítě alternativa a rodiče musí dítěti připravit misku s jídlem s sebou.

dd

Vídeňské bistro „Fresh Baby & Family Bistro“ alternativu ovšem nabízí a vaří speciální stravu, která se zaměřuje na malé děti a batolata. V restauraci tak nalezneme např. vegetariánské lasagne či pastinákovou polévku, které jsou upraveny tak, aby vyhovovaly malému dítěti. „Rodiče dostanou na talíř to samé, jako děti“, říká Hartigová. Jídlo pro dospělé ovšem bývá oproti tomu dětskému lehce dokořeněno. Podle jedné z maminek, které bistro se svou dcerou navštěvuje, je opravdovou výhodou bistra, že si jednou za týden dopřeje ničím nerušený čas strávený s dítětem bez vaření, kterého si ve zbývajících dnech týdne užije dostatečně.

Kromě toho prý oceňuje, že s bistrem zároveň vzniklo místo, které nabízí prostor pro maminky s dětmi a kde nikomu nevadí pláč malých dětí, tak jak tomu někdy bývá v tradičních restauracích.

Odkaz na bistro: www.freshbaby.at

Copyright k fotografii: Fresh Baby & Family Bistro

Reklama