Kam sahají hranice ,,volné výchovy?" Někdy má člověk pocit, že si někteří rodiče tuto stokrát omílanou otázku, nikdy nepoložili. Natož aby na ni tušili odpověď. Posuďte sami.

Základní situace: prostředek MHD, v tomto případě tramvaj číslo 22.
Stojící, asi třicetiletá matka. Sedící, asi tříletá dcera a taktéž sedící, asi padesátiletý elegantní muž. A navíc opodál zevlující dredař nevábného zevnějšku.

Hyperaktivní holčička potměšile zírá na od pohledu decentního gentlemana a okopává ho jako brambory v řádku. Matka sleduje lhostejně a nezaujatě situaci.

Muž má světlé kalhoty a malá agresorka zablácené botičky. Kope a kope. Baví ji to. Matka stále nereaguje. Pánovi se to z pochopitelných důvodů nelíbí, takže dívenku poměrně vlídně upozorní, aby to nedělala. Zbytečně. Holčička pokračuje ve svém "bohulibém úsilí".

Dredař se přisouvá blíž ke zmiňované trojici hrdinů a viditelně očekává další vývoj situace. 
 
Okopaný gentleman se konečně podrážděně obrací na matku malé fotbalistky: ,,Promiňte, ale nemohla byste říct své dceři, aby toho nechala? Už jsem celý špinavý!“ Mladá žena na něj pomalu obrací svůj lhostejný pohled: „Uklidněte se, jo, moje dítě má VOLNOU VÝCHOVU!“

Tak! Termínu volná výchova holčička ještě nerozumí, ale radostně zavýskne a kopne si ještě silněji. Dredař se podivně ušklíbne.

Okopaný pán zrudne a na další stanici raději vystoupí. Jeho místo zaujme matka se stejně prázdným pohledem jako dosud.

Tramvaj popojede na další stanici. Dredař se postaví nad nejtolerantnější matku na světě, vyndá z pusy „žvejkačku“ a se slovy: „JÁ JSEM MĚL TAKY VOLNOU VÝCHOVU!“ ji připlácne mladé ženě na čelo. Potom vystoupí. Než se šokovaná matka zmůže na slovo, dveře se zavírají, tramvaj odjíždí a dredař jí mává ze stanice.

Tak si říkám, možná jsem měla dotyčné mamince poradit, aby občas zabrousila  na stránky našeho magazínu. Tady by se určitě dozvěděla, že důležitější než VOLNÁ VÝCHOVA je VÝCHOVA KE SLUŠNOSTI. 

P. S.: Je také možné, že mladík zná známý novodobý mýtus, který se vypráví už od dob po převratu, ale já to viděla na vlastní oči. Nevím, ale stálo to za to.

Reklama