a4eb8f7c7ab90-shutterstock-2117312315.jpg
Foto: Shutterstock

Nová studie Clevelandské kliniky publikovaná v časopise Nature Medicine poukazuje na nebezpečí užívání vitaminu B3 neboli niacinu. Podle jejího zjištění může zvyšovat riziko vzniku srdečních onemocnění. Výzkum vychází z pokračující snahy doktora Stanleyho Hazena, PhD. MD a jeho kolegů identifikovat nové přispěvatele ke zbytkovému kardiovaskulárnímu riziku.

„Příliš mnoho vitaminu vede k tvorbě krevního metabolitu zvaného 4PY, který může vyvolat zánět a poškodit cévy,“ uvádí Dr. Hazen v tiskové zprávě studie a vysvětluje, že jde o pravděpodobně dosud nepoznaný, ale významný faktor, který přispívá k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění.

Vitamin B3 se vyskytuje v mnoha potravinách, které denně konzumujeme. Například v banánech, rybách, ořechách či drůbeži. Kromě toho se ale přidává i do jiných potravin, aby se zabránilo jeho nedostatku. „Spojené státy a více než 50 dalších zemí po desetiletí nařizovaly obohacování základních potravin, jako jsou mouka, cereálie a oves, niacinem, aby se zabránilo pelagře a dalším syndromům nedostatku niacinu,“ vysvětluje lékař.

7eaead598dca2-shutterstock-2038590764.jpg
Foto: Shutterstock

I když se tím podařilo dramaticky snížit úmrtí na pelagru, poznamenává, že nyní je široce dostupných mnoho potravin přirozeně bohatých na niacin a průměrný dietní příjem niacinu se zvýšil na úrovně daleko přesahující doporučené dávkování. To znamená, že v dnešní době přijímá naše dělo daleko více vitaminu B3, než potřebuje.

„Není to tak, že bychom měli omezit veškerý příjem niacinu – to není realistický ani zdravý přístup,“ říká lékař a dodává, že jsou zapotřebí nové kontroly rozšířeného používání doplňků stravy obsahujících niacin, které jsou často užívány pro nepodložené účinky proti stárnutí. „Pacienti by se měli před užíváním volně prodejných doplňků poradit se svými lékaři a měli by se zaměřit na stravu bohatou na ovoce a zeleninu a zároveň se vyhýbat nadbytku sacharidů,“ uzavírá.

„Doporučená denní dávka vitaminu B3 pro dospělé ve věku 25–51 let je 12 mg NE pro ženy a 15 mg NE pro muže. Těhotné ženy a kojící matky mají vyšší potřebu: ve druhém trimestru těhotenství je doporučená denní dávka 14 mg NE a v posledním trimestru 16 mg NE," uvád Národní zdravotnický informační portál.

Zdroj: studie Clevelandské kliniky publikovaná v časopise Nature Medicine, Národní zdravotnický informační portál.