Vysoké školy už nejsou dávno zadarmo. I přesto se v Česku školné zatím oficiálně neplatí. Nová unikátní studie Institutu pro sociální a ekonomické analýzy zmapovala všechny poplatky, které musí studenti vysokých škol během studia zaplatit. Píšou o tom pondělní Hospodářské noviny (HN).

Školy vybírají například za přihlášku ke studiu, studentskou kartu ISIC, uznání předmětů z jiné školy, vyškrtnutí zapsaného předmětu, pozdější zápis do semestru, nebo třeba i promoci. Pokud student nepřetahuje dobu studia a na škole se "nepoflakuje", nejedná se o žádné astronomické částky. V průměru jde o tisíc korun za rok. Často však je suma výrazně vyšší. Student si totiž hradí náklady na kolej, stravu, učebnice a dopravu, což za měsíc představuje pět až sedm tisíc korun.

Další poplatky jsou už řádově vyšší. Školy vybírají za to, pokud si student přibere ještě druhý studijní program - od dvou do tří tisíc korun. A také pokud si prodlužuje studium. Tam se částky za semestr pohybují zhruba od 8 do 20 tisíc korun. "Je to jako s bankovními poplatky: pokud jsou roztříštěné, klient o nich ztrácí přehled. Pokud by už na začátku byla jasná cena, neměl by student pochyby," říká ekonom Daniel Munich.

Roztříštěné poplatky by tak v budoucnu mohlo nahradit školné. To bude i jedním z témat předčasných voleb.

Jste zastánce školného třeba místo vybírání často nesmyslných poplatků od studentů? Kolik vás stálo studium na VŠ?