Vysoké školy už nejsou dávno zadarmo. I přesto se v Česku školné zatím oficiálně neplatí. Nová unikátní studie Institutu pro sociální a ekonomické analýzy zmapovala všechny poplatky, které musí studenti vysokých škol během studia zaplatit. Píšou o tom pondělní Hospodářské noviny (HN).
Školy vybírají například za přihlášku ke studiu, studentskou kartu ISIC, uznání předmětů z jiné školy, vyškrtnutí zapsaného předmětu, pozdější zápis do semestru, nebo třeba i promoci. Pokud student nepřetahuje dobu studia a na škole se "nepoflakuje", nejedná se o žádné astronomické částky. V průměru jde o tisíc korun za rok. Často však je suma výrazně vyšší. Student si totiž hradí náklady na kolej, stravu, učebnice a dopravu, což za měsíc představuje pět až sedm tisíc korun.
Další poplatky jsou už řádově vyšší. Školy vybírají za to, pokud si student přibere ještě druhý studijní program - od dvou do tří tisíc korun. A také pokud si prodlužuje studium. Tam se částky za semestr pohybují zhruba od 8 do 20 tisíc korun. "Je to jako s bankovními poplatky: pokud jsou roztříštěné, klient o nich ztrácí přehled. Pokud by už na začátku byla jasná cena, neměl by student pochyby," říká ekonom Daniel Munich.
Roztříštěné poplatky by tak v budoucnu mohlo nahradit školné. To bude i jedním z témat předčasných voleb.
Jste zastánce školného třeba místo vybírání často nesmyslných poplatků od studentů? Kolik vás stálo studium na VŠ?
Nový komentář
Komentáře
Bohužel i s tímto člověk musí počítat. Mba titul něco stojí, ale ve výsledku je pro vás k nezaplacení. Já jsem teď ta nejschopnější manažerka u nás na firmě.
Chtěla bych se zeptat kolik stojí dítě měsíčně na vysoké škole ? Syn mi teď nastupuje na vysokou báňskou do Ostravy a já má strach jak to utáhnu? předem díky za odpověďi
Laura.xy — #20 Mohu se zeptat, jak by to podle tebe mohlo vyřešit školné?
nejhoší na tom je když pak nenajdou uplatnění ve svém oboru a s maturitou dělají různé práce,třeba i kopáče jenom aby vydělaly nějaké peníze na obživu je to ostuda
Studium na VŠ není ani bez školného zadarmo a spousta lidí si jej prostě dovolit nemůže. Školné by to mohlo vyřešit - studentské půjčky by se přece měly začít platit až po dosažení určité mzdy. Teď to funguje tak, že něco dá stát a něco rodiče. Ale když rodiče nedají nic, tak máš smůlu...
Jsem zastáncem vybírání školného.
Myslím, že ty různé poplatky na studiu by stejně zůstaly - i kdyby se platilo školné, nevěřím tomu, že placením školného by se odbouraly...Akorát by se ještě více zatížil rozpočet rodin studentů.
Pokud vezmu v úvahu, kolik peněz zaplatím za ubytování (privát, kolej v Brně je nesehnatelná), dopravu, MHD, knihy a další věci, které jsou ke studiu nezbytné, tak mi představa školného nahání husí kůži. Na to už prostě studenti z normálních rodin mít nebudou.
Platím roční školné 48000 kč ,ale to samozřejmě není vše.Dnešní vysokoškolák je drahý vysokoškolák a pro matku živitelku ...
nikdo u nás na vš nechodil
polla — #13 Moje máma měla dětsko na vysoké, dvě na střední - zvládali jsme to. Samozřejmě jsme si museli některé věci odepřít, na věci navíc bylo nutné jít na brigádu, ale nějak to šlo. Ale kdyby k tomu ještě přičetla "pár" tisíc na školné - jednou třem dětem na VŠ, tak myslím, že všichni bychom rozhodně studovat nemohli.
polla — #13 Středních je hodně - většinou v místě bydliště a náklady nejsou vždycky tak vysoké. Některé vysoké školy jsou na druhé straně republiky a pracovat při nich je dost problém (ne jen kvůli nedostatku práce). Neříkám, že nejsou obory, u kterých jde pracovat i přes týden a o víkendu nemusíš dodělávat věci do školy, ale jsou i takové, kde to prostě nejde.
Irad — #9 kdo uživil dítě na střední, uživí ho i na vysoké. Vím o čem mluvím, živila jsem takhle 2. Ale je fakt, že to nemůže být rozmazlený mazánek s nataženou dlaní. Musí se taky přičinit samy a nemůže se předpokládat, že budou na víkendy jezdit domů. O víkendech se prostě chodí do práce. Druhá pravda je, že je nutné studovat v Praze nebo v Brně. Tam se dá práce sehnat. Při studiu například v Ústí je to nereálné.
SStream — #11 Tak to hodně štěstí. Já si vybrala školu v místě bydliště (naštěstí jsem měla tu možnost) takže některé náklady nejsou tak hrozné - například ta doprava
Myslím si, že to není jen o vysokých školách... od 15 let jsem po odpolednách pracovala, abych měla peníze na dopravu do školy (2500 tis. měsíčně), kino, divadlo, výstavy apod. - organizováno školou, účast povinná (cca 600 měsíčně), a 5000 na každý rok (výlet, turisťák, lyžařský kurz). Chtěla jsem jít na mezinárodní právo. Když mi maminka spočetla, na kolik by mě vyšly koleje, různé poplatky se studiem spjaté, vzala v potaz, že bych jezdila jednou za měsíc domů, byly jsme na jejím platu. Mno. Po 10 letech se vracím do školních let a připravuji se na přijímací zkoušky. Tak mi držte palce
vladka006 — #6 Tak to mám štěstí, nám skripta nikdo nenutí. Naše učitelka na účetnictví nám dokonce poradila, že její skripta běhají na internetu a jako xeroxová kopie mezi studenty, aby sme je nemuseli kupovat (stojí asi 500kč). Jinak se u nás v Liberci kupují skripta ve skriptárně a ne od přednášejcích.
Jinak s těmi poplatky se to nevyřeší. Budeme platit školné + k tomu poplatky. Kromě toho existují i nejrůznější stipendia, která umožňují studovat i lidem z chudších poměrů. Jen si holt nesmi peníze rozházet za chození do hospod a nekonečné chlastačky... Jinak souhlasím s poplatky za prodloužení studia bez závažného (např. zdravotního) důvodu. Když je někdo flákač, tak ať nestuduje nebo platí...
Do školného se přece nebude počítat doprava, ubytování, strava, skripta apod.
Odemětobě — #1 Tihle lidé si obvykle neberou půjčky na mobily apod. Pak je tu také skupina, co nemá nárok na sociální dávky, ale školné už by také neunesla. Z mého pohledu to znepříjemní život spoustě lidí, kteří jenom kvůli finančním důvodům studovat nebudou moci (i v dnešní době takoví jsou, co musí jít do práce po střední, protože vysokou by neutáhli).
Goldenhair — #8 Souhlasím, neodpodnou, jenom přibude jeden nový - vyšší.
pochybuju, že když se bude platit školné, že odpadnou ostatní poplatky
mně stálo hlavně hodně nervů s některýma profesorama, na peníze tak kolem 10-15 tisíc i s dopravou
Jsem starší ročník,takže za vysokoškolské vzdělání jsem neplatila.
Tak já na VŠ chodila při práci, protože matka samoživitelka by mi studium na veřejné škole platit nemohla. A jelikož bych do školy z naší vesnice denně dojížděla, nezbylo by mi moc času na brigády. Ta škola stála dost peněz. Právě ty poplatky a také skryté úplatky učitelům. "Milí studenti, mám tu pro vás skripta za 1000 Kč, 1000 Kč pro vás pracující není mnoho, že? A určitě chápete, že kdo si skripta koupí, bude výborně připraven na zkoušku/zápočet, nebudu ho tedy zbytečně trápit otázkami a sami si vyberete téma, které vás z mých skript zaujalo. Tady máte málo kvalitní okopčená skripta za tisíc Kč, prosím napište jméno a podepište se, kdo si skripta koupí." A to bylo tak 5 předmětů za semestr. Kdo si skripta nekoupil, měl peška a u zkoušky neprošel. Jelikož nás ve třídě bylo 60 a alespoň 40 studentů si skripta koupilo, tak si pan učitel přišel na slušné peníze.
Co je tedy rozumnější? Zadlužit se a vystudovat nebo vzdát studium protože na něj nemám? Zahodíme spoustu talentů z chudších rodin? My si budeme sakra muset přitáhnout opasky. Děláme to proto,že dát dětem vzdělání považujeme za prioritu.
Jak už jsem psala-rozseknout otázku školného se nikomu nechce, proto se neřeší ani ty různé poplatky.