shutterstock-789364399.jpg
Foto: Shutterstock

Ačkoliv jste možná měli pocit, že je úplně jedno, v jakou denní dobu cvičíte, není tomu tak. Podle nové studie přinese největší efekt cvičení v dopoledních hodinách. Švédští a dánští vědci to zjistili na základě pozorování myší. Myši, které vyvíjely fyzickou aktivitu v pozdních ranních hodinách, nastartovaly svůj metabolismus intenzivněji než ty, které běhaly později bez ohledu na to, co konzumovaly.

„Naše výsledky ukazují, že by cvičení v pozdních ranních hodinách mohlo být efektivnější než večer, pokud jde o zrychlení metabolismu a spalování tuků. Pokud tomu tak je, mohlo by to být přínosem pro lidi trpící nadváhou," uvedla americko-švédská bioložka a členka výzkumného týmu Juleen R. Zierath.

shutterstock-695214214.jpg
Foto: Shutterstock

K vyvození spolehlivých závěrů budou však zapotřebí další studie. I když odborníci připouštějí, že mají myši s lidmi hodně společného, mají i mnoho rozdílných rysů. Jedním z nich je fakt, že jsou myši noční tvorové.

Zatímco nová studie hovoří o efektivním spalování tuků během dopoledne, v minulosti mnohokrát lékaři poukazovali spíše na to, že je výhodnější cvičit večer. Podle některých odborníků se optimální doba ke cvičení může lišit i podle pohlaví.

Například studie pod vedením profesora Paula J. Arciera prováděná na lidech zjistila, že pro ženy, které chtějí zhubnout v okolí břicha a boků, je lepší cvičit ráno. „Nicméně pro ženy, které chtějí mít spíše větší sílu, nabrat svaly v horní části těla a také mít lepší náladu, je vhodnější večerní cvičení,“ řekl Arciero. „Večerní cvičení je také ideální pro muže, kteří se zajímají o zlepšení zdraví srdce a chtějí zlepšit metabolismus a emocionální pohodu,“ dodává.

Zdroje: PNAS, The Saratogian, NewsWise