643951179ad78shutterstock-1114956950.jpg
Foto: Shutterstock

Podle studie publikované v magazínu Cell vydávají rostliny zvuky, když jsou ve stresu. Jelikož se pohybují mezi 20 a 100 kilohertzi, jsou pro lidské ucho neslyšitelné. Jejich zvuk dokážou tedy zachytit pouze některá zvířata, jako jsou netopýři, myši a můry.

Stejně tak bylo zjištěno, že rostliny mohou reagovat na zvířecí zvuky z okolního prostředí. „I když je emise zvuků pouze výsledkem fyziologického stavu rostliny, blízké organismy, které jsou schopny tyto zvuky slyšet, je mohou využít pro svůj vlastní prospěch,“ uvádí studie a dodává, že vydávané zvuky nesou informacemi o fyziologickém stavu rostliny.

Zvuky rostlin spouští velký stres například způsobený nedostatkem vody nebo řezáním stonků. Některé rostliny dokonce produkují až 35 zvuků za hodinu – ve srovnání se zdravými, nestříhanými rostlinami, které vydávají pouze jeden zvuk za hodinu.

6439511d7c482shutterstock-1929169694.jpg
Foto: Shutterstock

Studie měřila tyto rozdíly umístěním rostlin tabáku a rajčat do malých nádob vybavených mikrofony a omezením příjmu vody a ořezáváním stonků. Přestože vědci nic neslyšeli, mikrofony dokázaly zaznamenat slabé zvuky. „Je to trochu jako popcorn – velmi krátké prasknutí,“ popisuje je Lilach Hadany z univerzity v Tel Avivu.

Vědci se domnívají, že jsou zvuky vydávány prostřednictvím xylému, což je způsob, jakým rostlina dopravuje živiny ze svých kořenů do stonků a listů. Pokud se uvnitř těchto trubic vytvoří vzduchová bublina a praskne, mohlo by to způsobit ono praskání. Zatím je to ale jen hypotéza, která vyžaduje další studie.

Zdroj: Cell