antikoncepce

Z výzkumu společnosti STEM/MARK vyplývá, že více než polovina českých žen by měla zájem o přirozenou antikoncepci. Nyní ji konečně mohou užívat. Novinkou v oblasti výzkumu je nová skupina antikoncepce, která obsahuje estradiol valerát. Ten se v organizmu mění na přirozený estrogen, který se tvoří zejména ve vaječnících ženy. antikoncepcePrvní přirozenější hormonální antikoncepcí je pilulka Qlaira, která vykazuje velice dobrou antikoncepční spolehlivost, příznivou kontrolu menstruačního krvácení, příznivě působí na hladiny cholesterolu v krvi a méně zatěžuje metabolizmus jater.

 Jak funguje tělo plodné ženy

Ve vaječnících ženy se během fertilního (plodného) období života tvoří dva hlavní hormony – estrogen
a progesteron. Estrogen ovlivňuje růst děložní sliznice a prsou, působí ovšem i na poševní sliznici, tkáň močového měchýře, chrání kosti před osteoporózou, má příznivý vliv na pružnost pleti (kolagen). Naproti tomu hlavní funkcí progesteronu je příprava děložní sliznice pro těhotenství a změna konzistence (hustoty) hlenu v děložním čípku.

Účinek hormonů v kombinované hormonální antikoncepci

A právě účinku těchto ženských hormonů využívá kombinovaná hormonální antikoncepce, která obsahuje oba ženské hormony – estrogen a progestin (označení pro uměle vyrobený progesteron). antikoncepcePřestože progestinů existuje celá řada a některé z nich vykazují přidanou hodnotu, jako je například antiandrogenní účinek (zmírnění příznaků akné, např. dienogest) nebo antimineralokortikoidní účinek (zmírnění příznaků premenstruačního syndromu, např. drospirenon), estrogen byl až do současné doby reprezentován pouze jedním zástupcem – ethinylestradiolem (EE).

Přirozený estrogen a hormonální antikoncepce

Novinkou v oblasti výzkumu je nová antikoncepce, která obsahuje estradiol valerát, jenž se v organizmu mění na přirozený estrogen (estradiol), tedy ten, který se normálně tvoří v ženském těle (vaječnících). Tento přirozený estrogen se od ethinylestradiolu, který se v ženském těle netvoří, liší v několika ohledech – rychle se vstřebává, metabolizuje a z organizmu se rychleji odbourává, méně zatěžuje metabolizmus jater a méně podporuje v játrech tvorbu bílkovin, které se podílí na řadě důležitých pochodů v těle, včetně např. srážení krve.

Hormonální antikoncepce, která příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu

antikoncepcePrvní hormonální antikoncepcí, která poskytuje uživatelkám tento přirozený estrogen v kombinaci s progestinem dienogestem, je antikoncepce Qlaira. Dienogest je moderní progestin, který vykazuje velmi dobrý účinek na sliznici dělohy a tedy výbornou kontrolu cyklu. Navíc minimálně zatěžuje organizmus ženy, takže je ideálním partnerem pro přirozený estrogen. Qlaira prokázala v klinických studiích velice dobrou antikoncepční spolehlivost a stejně tak i příznivou kontrolu menstruačního krvácení (krvácení bylo slabší a kratší než u antikoncepce s 20 µg EE a 100 µg levonorgestrelu). Qlaira také prokázala příznivý účinek na hladiny cholesterolu (zvýšila HDL (dobrý) a snížila LDL (špatný) cholesterol), což může mít pozitivní ochranný vliv před rozvojem aterosklerózy. Naproti tomu došlo u žen, které užívaly antikoncepci Qlaira, k menší tvorbě bílkovin podílejících se na srážení krve, v porovnání s antikoncepcí obsahující 30 µg EE a 150 µg levonorgestrelu.

Harmonické dávkování je přirozenější

antikoncepceQlaira vyniká mezi ostatními přípravky svým harmonickým složením, které poskytuje ženám nejnižší možné dávky hormonů potřebné pro udržení výborné antikoncepční spolehlivosti a kontrolu cyklu. Během celého cyklu postupně klesají dávky estradiolu a stoupají dávky dienogestu. Každé platíčko obsahuje 28 pilulek, z toho 26 pilulek poskytuje různé dávky buď samotného estradiolu, nebo jeho kombinace s dienogestem a 2 pilulky obsahují placebo. Žena tedy užívá během 28 dní cyklu každý den 1 pilulku a mezi platíčky nedělá pauzu. Díky tomuto harmonickému složení se daří udržet stabilní hladiny estradiolu v krvi i během tzv. hormone-free intervalu (2 dnů, kdy se užívají placebo pilulky). To může ženám přinést méně nežádoucích účinků vyplývajících z kolísání hladin estradiolu (např. bolesti hlavy, prsou, poruchy nálady).

Přípravek Qlaira ocení ženy, které touží po přirozenější antikoncepci, která je vysoce spolehlivá, poskytuje velmi dobrou kontrolu cyklu, méně zatěžuje organizmus ženy a má málo nežádoucích účinků.

MUDr. Dagmar Makalová
gynekoložka

Reklama