Navštivte tento víkend nejznámější hrad v naší republice - Karlštejn. Přestože tato památka je celoročně otevřená, v sobotu 19. února 2011 se zde koná Koncert k zahájení sezony, na kterém vystoupí Miroslav Paleček a Josef Fousek.

karlstejn

Náš nejznámější a nejslavnější hrad Karlštejn je sice celoročně otevřený, přesto zde tuto sobotu (19. února 2011) můžete od 18.00 hodin navštívit Koncert k zahájení nové sezony. Koncert se koná v divadelním sále restaurace U Janů a vystoupí na něm Miroslav Paleček a Josef Fousek. Vstupné na koncert je na dnešní poměry docela symbolické, totiž rovných 100 korun.

  • Co: Koncert k zahájení sezony
  • Kde: Státní hrad Karlštejn (divadelní sál restaurace U Janů)
  • Kdo: Paleček & Fousek
  • Kdy: 19. února 2011 v 18.00 hodin
  • Za kolik: 100 korun

Před koncertem si samozřejmě můžete udělat procházku po okolí, anebo navštívit hrad, který má v únoru otevřeno od 10.00 do 15.00 hodin každý den, vyjma pondělků.

Kompletní kulturní program na Karlštejně (chystá se například koncert Ch. Poullain), najdete zde: Karlštejn - kulturní akce (klikni).

Vstupné na hrad

I. okruh...

II. návštěvní okruh s Kaplí sv. Kříže je zpřístupněn od 1. 5. 2011 do 6. 11. 2011.

Historické okénko

Hrad Karlštejn založený v roce 1348 zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. V roce 1355 již Karel IV. pobýval na hradě, dohlížel na jeho dostavbu a na výzdobu interiérů, především hradních kaplí. Stavebně byl hrad dokončen v roce 1365, kdy byla vysvěcena Kaple sv. Kříže ve Velké věži.
Na počátku husitských válek byly z bezpečnostních důvodů na Karlštejn převezeny české korunovační klenoty, které zde s krátkými přestávkami zůstaly uloženy téměř 200 let. Stavebně byl hrad po roce 1480 upraven pozdně goticky, v poslední čtvrtině 16. století potom renesančně. Při poslední stavební úpravě z konce 19. století, vedené arch. Josefem Mockerem v duchu purismu, hrad získal dnešní vzhled.
Velmi působivé je zachované původní stupňovité uspořádání jednotlivých hradních budov. Od nejníže položených provozních částí Předhradí, Studniční věže a Purkrabského paláce stavba pokračuje majestátním pětipodlažním Císařským palácem a nad ním stojící Mariánskou věží. Na nevyšším místě skalního ostrohu stavba hradu vrcholí monumentální, 60 m vysokou Velkou věží a systémem mohutného opevnění.

Zajímavost

Zcela ojedinělá původní nástěnná výzdoba ze 14. stol., soubor 129 deskových obrazů Mistra Theodorika v Kapli sv. Kříže (největší na světě), největší portrétní galerie českých panovníků v ČR, vystavená replika Svatováclavské koruny českých králů, unikátní hradní studna. Hrad také proslavila Vrchlického veselohra Noc na Karlštejně.

- převzato z: www.hradkarlstejn.cz (klikni)

Spojení

Do obce Karlštejn na břehu Berounky, nad kterou se hrad tyčí, se dostanete nejpohodlněji vlakem z Prahy. Jezdí zde vlaky zapojené do Pražské integrované dopravy, linka S7. Vlak odjíždí z Hlavního nádraží každou půl hodinu (vždy ve čtvrt a ve tři čtvrtě).

karlštejn