Botanická zahrada hlavního města Prahy zahájila 1. dubna novou sezonu. Letošní rok patří tematicky kontinentu Amerika a toto téma se jako červená nit táhne většinou letos pořádaných akcí. Vyvrcholením bude „Americké léto“, které nabídne ukázky skvostů tamní přírody, zvyky původních obyvatel i malý náhled do kuchyně tohoto kontinentu.

Z novinek se můžete těšit na nové informační centrum, dlouho očekávané rostlinné bistro, nově vybudovanou expozici Medonosných rostlin a včel i rozšířené výsadby amerických trvalek, které vás přenesou na rozkvetlé prérie. Malí i velcí najdou v trojské zahradě místo pro relaxaci, odpočinek i poučení.

koniklec

„Pro návštěvníky jsme na novou sezonu připravili mnoho příjemných novinek. Mimo jiné jsme zrekonstruovali část cestní sítě. Od samoobslužného vstupu ze směru od Bohnic nyní mohou návštěvníci pohodlně sejít zpevněnou cestou až do Ornamentální zahrady. Začátkem dubna otevřeme i páteřní komunikaci od severní pokladny na vyhlídku u Severoamerické prérie,“ zve do expozic Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy. Nové informační centrum nabídne nejen podrobné informace o naší zahradě, ale také prodej propagačních předmětů a rostlinných přebytků za příjemné ceny.

kyticky

Co na návštěvníky čeká:

 • Prodlužení výstavy tropických motýlů až do 28. května. Otevřeno bude i o státních svátcích 1. a 8. května.
 • Změna vstupného. Nově zařazujeme kategorii děti  3-5 let za symbolický poplatek.
 • Prodlužení otevírací doby vinotéky.
 • Stezka Kořenů osobností s  výjimečnými postavami našeho národa. Slavnostně zahájena bude v červnu.
 • Čajovna U Cesty, kterou najdete po dobu výstavy motýlů před skleníkem Fata Morgana, v letních měsících a na podzim v Ornamentální zahradě.

Americký rok je pojítkem většiny letošních akcí. Stěžejními akcemi „Amerického léta“ bude 22. července Indiánský den a 5. srpna American food day. Na podzim se do amerického hávu oblékne i výstava dýní a rok zakončíme premiérou amerických pokojovek ve skleníku Fata Morgana.

„V rámci Amerického roku připravujeme nové výsadby rostlin z tohoto kontinentu v expozici Severoamerické prérie. Těšit se můžete na rozkvetlý záhon, který bude letos obohacen o nové druhy letniček, trvalek a o plodiny Nového světa. Jejich prostřednictvím chceme návštěvníkům přiblížit pestrost rostlinné říše,“ představuje novinky Vlastik Rybka, náměstek pro odbornou činnost.

Nové zázemí pro návštěvníky

Očekávanou událostí jara je otevření nově vybudovaného Altánu v Ornamentální zahradě. Sídlit tu bude originální rostlinné bistro nazvané Botanická na talíři s nabídkou zdravého občerstvení a vína z vinice sv. Kláry. Najdete zde rovněž toalety a přístřeší v případě nepříznivého počasí. Prostor poslouží i pro konání vzdělávacích akcí, konferencí, přednášek či workshopů. Otevřeno bude denně v otevírací době zahrady.

altan

Rozvoj expozic

Pro děti jsme vybudovali nové edukační prvky v expozici Medonosných rostlin a včel, např. dřevěnou houpačku nazvanou „Zvaž, kolik medu bys vytvořil, kdybys byl včelou“. Chystáme zde také edukační prvek „Opyluj rozkvetlý květ“ a naučnými panely o včelích tancích, způsobech opylování rostlin a dalšími zajímavostmi ze světa včel. Expozici zkrášlí i maliniště a rozsáhlá sbírka medonosných rostlin.

Plánovaný rozvoj zahrady

Rozvoj zahrady bude pokračovat i v této sezoně. Letošní rok bude především ve znamení projektových příprav. V následných letech se tak můžete těšit na nové expozice, mimo jiné například na Mediterán, Pueblo, návštěvnické centrum či nový vstup do zahrady přes vinici sv. Kláry. „Aktuálně řešíme také důstojnější WC pro návštěvníky vinotéky a na sklonku tohoto roku zahájíme stavbu vodovodu přivádějícíhod vodu z Vltavy určenou pro závlahový systém,“ zmiňuje náměstek koncepce a rozvoje botanické zahrady, Eduard Chvosta.

zahrada

Kalendář akcí

 • Stopy v čase, 1. 4. – Stráň
 • Motýli, 4. 4. – 28. 5. – skleník Fata Morgana

Již popatnácté pořádá Botanická zahrada hl. m. Prahy výstavu tropických motýlů. I letos máte možnost obdivovat lehkost a kouzlo těchto zástupců hmyzu. Staňte se svědky jejich zrození a vzdušných tanců. Zároveň vám odhalíme mnohá tajemství z jejich života. K vidění budou zejména americké druhy včetně několika novinek, které ještě ve skleníku Fata Morgana nebyly, například druh Greta oto s neobvyklými průsvitnými křídly. Motýli svou krásou okouzlí nejen dospělé, ale rozzáří oči zejména dětem, pro které jsou motýli synonymem pohádkových kouzel a lesních víl. Výstava začíná 4. dubna a potrvá až do 8. května. Navštívit ji můžete od 9 do 18 hodin denně kromě pondělků 10. a 24. dubna, kdy bude skleník uzavřen.

motylek

 • Hmatová výstava pro všechny smysly – Zakuklete se, prosím, aneb Co nevíte o motýlech, 14. 4. – 30. 4. – Výstavní sál
 • Burza afrických fialek, 22. 4. – zázemí administrativní budovy
 • Procházky zahradou s odborníkem, v dubnu od 16:00, od května od 17:00 – Venkovní expozice

4. 5.     Tomáš Vencálek – Šeříky

11. 5.     Iveta Bulánková  – Dřevité pivoňky

18. 5.     Petr Hanzelka – Skalničky a jarní trvalky

8. 6.     Petr Hanzelka – Severoamerické skalničky

22. 6.    Jarmila Skružná – Klášterní zahrady, léčivé rostliny a střípky středověké medicíny

29. 6.     Iveta Bulánková  – Denivky, kaly a lilie

 • Hypertufy v zahradě, 6. 5. – 21. 5. – Venkovní expozice  
 • Bonsaje, 19. 5. 28. 5. – Venkovní expozice, Japonská zahrada, výstavní sál
 • Muškátová burza a prodej přebytků z botanické zahrady, 26. 5. 28. 5. – Venkovní expozice  
 • Americké léto, od 17. 6. – Venkovní expozice  
 • 22. 7. se můžete těšit na Indiánský den
 • 5. 8. na den plný americké kuchyně s nevšedními pokrmy a exotickými nápoji
 • Kaktusy a sukulenty, 17. 6. – 16. 7. – Svět kaktusů a sukulentů
 • Pražské vinice, 24. – 25.6.

Více informací o veškerých akcích a novinkách najdou zájemci na www.botanicka.cz.

Reklama