Ochranné pomůcky se ve většině domácností staly novou položkou v rozpočtu. To, kolik za ně jednotliví lidé utratí, je ovšem velmi individuální. Záleží na tom, jestli roušky nakupují nebo si je šijí doma. A rozdíly v nákladech se týkají i dezinfekce – tu lze zakoupit již hotovou nebo si ji doma vyrobit například ze směsi peroxidu vodíku, lihu, glycerolu. Návod podle Světové zdravotnické organizace najdete zde. Ve vaší peněžence se projeví i to, jestli investujete do doplňků stravy, které mají za cíl posílit vaši imunitu, jako je třeba vitamin C apod.
Co se týče roušek a respirátorů, cenově výhodnější bývají větší balení. Jejich ceny jsou nicméně velmi rozptýlené. Nejnižší ceny za jednu jednorázovou roušku při koupi celého balení jsou kolem osmi korun. A třeba malá lahvička antibakteriálního gelu stojí kolem 50 Kč. Jak se nákupy ochranných pomůcek projevily ve vašem rozpočtu?
„U nás je to určitě dost výrazná položka. Mám doma tři děti, chodím do práce, šít neumím a ani bych na to neměla čas. Teď jsem zrovna dělala větší nákup. Vitaminy pro celou rodinu mě vyšly na tisíc korun. Látkové roušky na další tisícovku a antibakteriální gely, které si děti mohou vzít do školního batohu, jsem kupovala celkem za 250 Kč,“ jmenuje čtenářka Monika.
Nový komentář
Komentáře
Neříkám, že to něco nestojí, ale zas tak moc, to rozpočet neovlivní. Ale jde o náš případ, nepracujeme neustále v kontaktu s lidmi, a tak zrovna roušek nepotřebujeme tolik. Máme čas prát i látkové. Dezinfekci jsme koupili ve větším balení, ty malé gely vyjdou pěkně draho.
Jestli teď nakupuje roušky, co nosila na jaře?
To se koupí za 16,- Kč role papírových utěrek, a za dalších pár korun pytlík gumiček. Pak se vezme 1 kus papírové utěrky, poskládá se jako harmonika, a sešívačkou se k tomu přicvaknou dvě gumičky. A máme roušku. Levnou, ekologickou, dá se přes to dýchat, ani to nevypadá tak blbě, a cestu tramvají to vydrží bez problémů. Večer si jich nacvakáte 10 a na zítřek je vystaráno.