deloha

Děložní myomy podle odhadů postihují až 40 % žen v reprodukčním věku, tj. mladších 50 let. Jedná se o nádory děložní hladké svaloviny, které jsou nezhoubné a lze s nimi žít, mimo jiné proto, že jsou u řady žen zcela bezpříznakové. Jak se myomy odhalí? Jak se mohou léčit? A jak se žena může dostat k odborníkům na myomy? Na tyto a další otázky odpovídal lékař a odborník Michal Mára.

Co jsou to myomy a jak moc vážným a častým onemocněním jsou?
Děložní myomy podle odhadů postihují až 40% žen v reprodukčním věku, tj. mladších 50 let. Jedná se o nádory děložní hladké svaloviny, které jsou nezhoubné a lze s nimi žít, mimo jiné proto, že jsou u řady žen zcela bezpříznakové. Na druhou stranu mohou myomy narůst velmi podstatné velikosti a zmnožit se, dělohu tím znetvořit a působit ženám řadu obtíží, konkrétně: nadměrné děložní krvácení, bolesti v podbřišku, neplodnost, potrácení, komplikace v těhotenství a při porodu.

Jak myom v těle ženy rozpozná gynekolog a existuje nějaká možnost samovyšetření?
Gynekolog pojme podezření na myom na základě anamnézy pacientky a gynekologického vyšetření a vše si ověří ultrazvukem. Samovyšetření u myomů možné není, existuje však jistá možnost prevence, například porod před 30. rokem života. Případy, kdy si žena sama myom přes břišní stěnu v podbřišku nahmatá, jsou spíše vzácné a často již v pokročilém stadiu. Typickými příznaky výskytu myomů jsou: velmi silné, eventuálně prodloužené menstruační krvácení a pocit plného podbřišku. Myomy jsou zpočátku často bez příznaků, žena si na ně postupně zvykne, a to může být zrádné, především pokud plánuje otěhotnět.

maraDoc. MUDr. Michal Mára Csc. (*1970) je v České republice i celosvětově velmi uznávaným odborníkem na léčbu myomů. Vystudoval 1. LF UK v Praze, od roku 2008 je vedoucím pooperačního oddělení JIP endoskopie a minimálně invazivní chirurgie Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK  a VFN v Praze v Apolinářské ulici. Často a s úspěchem publikuje své vědecké práce, je členem významných mezinárodních asociací gynekologických endoskopistů a také vyhledávaným pedagogem. Má rodinu se dvěma dětmi.

Jakým způsobem se pacientka dostane k odborníkovi s takovými zkušenostmi, jako máte vy?
Zaměření našeho pracoviště (Centrum pro komplexní diagnostiku a léčbu děložních myomů) je dobře známé většině gynekologů v Čechách. Pokud se rozhodnou nám pacientku svěřit do péče, mohou ji poslat s doporučením k objednání do naší ambulance na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF UK a VFN v Praze v Apolinářské ulici, kam se ženy mohou objednat telefonicky či e-mailem. Veškeré informace a kontakty jsou také dostupné na stránkách www.myomy.cz.

Myomy lze odstranit operací. Jsou operace myomů omezeny věkem? A jak konkrétně se provádějí?
Věkem operace omezeny nejsou, spíše plány na těhotenství. Dělohu zachovávající operace jsou většinou technicky obtížnější než ty, při kterých se děloha kompletně odstraňuje, a jsou proto až na výjimky rezervovány ženám, které ještě v budoucnu plánují graviditu.

V podstatě všechna gynekologická pracoviště vám mohou provést odstranění dělohy tzv. hysterektomii, která se provádí otevřenou břišní cestou a je na místě u velmi pokročilých nálezů. Operace méně rozsáhlých nálezů se pak provádějí cestou laparoskopickou (případně kombinací přístupu laparoskopického a vaginálního). Tato druhá metoda je již specializovanější a technicky náročnější. 

Poslední, novou možností, která se v podstatě provádí jen ve spolupráci s naším pracovištěm, jsou specializované zákroky, díky kterým myom přestane být zásobován krví a sám odumře. Toto zamezení přísunu krve k myomům se provádí buď chirurgickou cestou, nebo ve spolupráci s radiologem. Tyto specializované zákroky jsou nadějí na zachování dělohy u pečlivě vybraných skupin žen s myomy, které z různých důvodů nejsou vhodnými kandidátkami na standardní chirurgické odstranění myomů.

Mohou pacientku po operaci myomů postihnout nějaké komplikace?
Nejobávanější komplikací je krvácení, což si může vyžádat časně po operaci revizi s cílem krvácení zastavit.  V pozdějším období po operaci mohou ženy obtěžovat srůsty dělohy a okolních orgánů (střev, vejcovodů, vaječníků, močového měchýře). Pacientka srůsty většinou ani nepocítí, mohou však být spojeny s bolestmi podbřišku, neprůchodností střev, neplodností nebo s komplikacemi při následných operacích v  podbřišku, např. při císařském řezu. Obávanou pozdní komplikací odstranění myomu, naštěstí dosti vzácnou, je prasknutí dělohy v těhotenství, nejčastěji při porodu.

Co jsou srůsty a co je jejich příčinou?
Srůsty jsou definovány jako abnormální jizevnatá spojení mezi povrchy dvou a více orgánů, jež za normálních okolností spojeny být nemají. Příčinou srůstů je narušení hladkých povrchů orgánů dutiny břišní, nedokonalé zastavení krvácení na konci operace, nedokrvení či odumření tkáně, přítomnost zánětu či endometriózy. Po některých operacích jim nelze sebepreciznější operační technikou zabránit. (Více o srůstech si můžete přečíst v předchozím rozhovoru ZDE. Pozn. red.)

Reklama