Cukrovka. Každý z nás o ní slyšel a někteří se s ní setkali ve svém okolí či osobně. Na světě je téměř 250 milionů diabetiků. Každý rok 7 milionů lidí po celém světě onemocní diabetem. Jsou to dva lidé každou sekundu. 90 % z nich to jsou diabetici 2. typu. V České republice se diabetes mellitus týká 750 tisíc osob.

Druhý typ diabetu je z velké části zapříčiněn životním stylem, nezdravou stravou a nedostatkem pohybu. Zjednodušeně řečeno: Sedavé zaměstnání a špatná strava může vést k  nevyléčitelnému onemocnění – cukrovce. Nyní však lékařům i nemocným svitla nová naděje. Nese jméno korovec jedovatý.

Jak funguje inzulin v lidském těle a proč ho potřebujeme?

Diabetes neboli úplavice cukrová je nemoc, při které tělo neumí správně zpracovávat cukr (glukózu). Při jídle se potrava v žaludku rozkládá na části – jednou z nich je glukóza. Glukóza se poté dostává do krve, která ji rozvádí k jednotlivým buňkám. Aby buňky mohly použít energii z glukózy, potřebují jakýsi klíč – a tím je inzulin, který produkuje slinivka břišní (pankreas). Pankreas sice u diabetiků 2. typu inzulin produkuje, ale jejich tělo ztrácí schopnost využívat ho k přeměně glukózy v energii.

Počet diabetiků stále roste

  • Podle údajů Mezinárodní federace diabetu se očekává v roce 2025 nárůst podílu dospělých Čechů trpících některým typem cukrovky na 11,6 %.
  • Diabetikem by se tak stal téměř každý devátý obyvatel České republiky.
  • Nyní se s cukrovkou v České republice léčí přibližně tři čtvrtě milionu pacientů.
  • Od roku 1975 do současnosti se počet diabetiků v ČR ztrojnásobil. Statistiky ukazují, že za dalších 25 let vzroste počet pacientů na 1,5 milionu.
  • V současnosti je na světě kolem 250 milionů diabetických pacientů. Převážná většina z nich (92 %) trpí diabetem 2. typu.

Nová naděje

Korovec jedovatý

Diabetes 2. typu se v časném stadiu může léčit z medicínského hlediska poměrně snadno. Pro zastavení rozvoje nemoci by stačilo, aby si ohrožený člověk uvědomil, že jeho životní styl je pro jeho vlastní zdraví velmi škodlivý. Aby se začal více pohybovat a omezil potraviny s velkým množstvím tuků, cukrů a škrobů. Jenže příznaky diabetu jsou mnohdy nenápadné a nemoc nebývá diagnostikována včas. Nový metoda léčby však přináší mnohá pozitiva i pro ty, kteří trpí „cukrovkou“ v pokročilejším stádiu.

Na základě výzkumu slin korovce jedovatého vědci vyvinuli nový lék ze skupiny tzv. napodobňovačů. Jde o hormon, který hraje klíčovou roli při udržování stálého přísunu glukózy do krevního oběhu. Nenahrazuje inzulin, ale stimuluje jeho tvorbu ve slinivce břišní a současně pozitivně ovlivňuje tvorbu dalších hormonů, podílejících se na metabolismu cukrů.

Bílkovina, kterou obsahují sliny korovce, je podobná lidskému hormonu, jenž pomáhá tělu samoregulovat hladinu cukru v krvi. Jeho obrovskou výhodou je to, že stimuluje inzulín jen pokud jej tělo potřebuje. Pacientům tedy odpadá složité vypočítávání dávky inzulinu s ohledem na očekávanou stravu či očekávanou pohybovou aktivitu.

A co je pro diabetiky důležité, snižuje se nebezpečí tzv. hypoglykémie, což je stav, kdy hladina cukru v krvi klesne pod doporučovanou hodnotu. Hypoglykémie může vést až k bezvědomí, poškození mozku nebo dokonce smrti.

Přibližně 90 % diabetiků 2. typu bojuje s nadváhou, nebo dokonce obezitou, což zapříčiňují některé současné léky. Hlavním benefitem nové léčby diabetu je skutečnost, že jeho mechanizmus účinku pomáhá tělu upravit metabolismus a zpomaluje uvolňování živin ze žaludku do krevního oběhu, podporuje pocit sytosti a snižuje chuť k jídlu. Díky tomu pacienti léčení novým typem léku kontinuálně hubnou o 1,5-2 kg měsíčně.

Snažíte se dělat něco pro prevenci toho onemocnění? Myslíte, že věda už své možnosti vyčerpala, nebo se domníváte, že největší objevy jsou teprve před námi?