Nová „Velká kniha o mateřství“ od Markéty Behinové, Kláry Kaiserové  a MUDr. Petra Kargera, který se postaral o odbornou redakci, vám podá takřka encyklopedický přehled o těhotenství, porodu a vývoji dítěte do tří let věku. Obrovskou výhodou nové knihy je to, že autoři vycházejí z tuzemských možností a zvyklostí. Takže ve výčtu věcí, které byste si měly s sebou vzít do porodnice, nebo v seznamu výbavičky pro dítě či ve výživových doporučeních nenajdete žádné exoticky znějící návody, jak tomu mohlo být v publikacích tohoto typu od zahraničních autorů.

 

Zajímavá je i někdy až syrově autentická fotodokumentace knihy. Markéta Behinová, která je též šéfredaktorkou časopisu Maminka, uvedla, že není vůbec jednoduché najít rodičku, která dá souhlas k uveřejnění fotografií svého porodu v knize pro širokou veřejnost. Vše se nakonec povedlo, takže na straně 117 uvidíte akční fotografii, jak má být. Nečekejte tedy blažený výraz ve tváři, růžové miminko a slzy dojetí.

 

Každá kapitola má svého odborného garanta!

Dalším kladem této obsáhlé publikace je skutečnost, že každá z kapitol má svého odborného poradce, který zaručuje faktickou správnost poskytovaných informací. Za mnohé erudované specialisty - porodníky a lékaře, jmenujme například  MUDr. Alenu Mydlilovou, zakladatelku  Laktační ligy, dále MUDr. Martina Fuchse, primáře pediatrického oddělení FN Na Bulovce a specialistu na dětskou výživu. Garantem kapitol týkajících se psychomotorického vývoje, výchovy a dětské psychiky vůbec byla psycholožka s dlouholetou praxí a lektorka kurzů zabývajících se komunikací mezi rodiči a dětmi, PhDr. Ilona Špaňhelová.  

 

Co v knize naleznete?

Kniha je členěna do osmi částí. V úvodu se zabývá překážkami v početí a přípravou na těhotenství. Poté vás provede celým těhotenstvím včetně praktických rad týkajících se sexu, cvičení, výživy, těhotenských komplikací a v neposlední řadě také s mateřstvím související legislativou. Následuje záplava informací o porodu, šestinedělí, kojení, přebalování, klidném i neklidném spánku, přínosná je kapitola věnovaná cestování s dětmi.
S rostoucím číslem prolistovaných stran (kapitoly jsou řazeny chronologicky) rostou i miminka a jejich psychické i fyzické schopnosti. Dovíte se též základní informace o plavání kojenců, používání dudlíku i nočníku, autoři vám poradí s některými výchovnými problémy a třeba i se zlozvyky, se kterými se lze u malých dětí setkat. Nepovšimnuta nezůstane ani v dnešní době stále aktuálnější problematika dětské hyperaktivity, sourozeneckých konstelací a nástupu do mateřské školky. Závěr knihy se nese ve znamení výživy, dětských nemocí, úrazů a první pomoci.

Publikaci vydalo nakladatelství Mladá fronta.