Její hodně neobvyklá silueta evokuje tvar vína, které someliér roztočil v dekantační nádobě, aby se v ní rozvinuly jeho vůně i chutě, a na jejím dně pak zůstaly ušlechtilé sedliny. Stavba přišla na ohromující sumu: v přepočtu na víc než dvě miliardy korun. Když ji v létě 2016 otevírali, byl u toho tehdejší francouzský prezident François Hollande, ale také bývalý prezident a starosta Bordeaux Alain Juppé.
Budova stojí na okraji centra. Loni ji navštívilo téměř 450 000 lidí. O víně se tu dozvíte snad úplně všechno, ale také ho tu můžete ochutnat nebo si ho koupit.
Osm set vín z osmdesáti zemí světa
V přízemí Cité tu Vin (Město vína) najdete vinotéku Latitude 20. Má zvláštní kruhovitý tvar a vysoký strop. Na pultech, a hlavně na stěnách tu stojí a pak i leží celkem 14 000 láhví. To reprezentuje přes 800 druhů vín z víc než 80 zemí světa. Police s přihrádkami pro láhve sahají do výšky šesti, sedmi metrů a vypadají impozantně.
Vína pro tuto unikátní vinotéku vybírali zkušení someliéři. Najdete tu láhve známých i méně známých značek, navíc ze zemí, které patří k vinařským velmocem nebo naopak k outsiderům, případně k úplným exotům. Takže si tu může koupit víno třeba až z Tahiti, Bali, Madagaskaru, Etiopie, Namibie, Sýrie, Peru anebo Indie.
Českou republiku tu zastupuje jenom Rýnský Ryzlink z vinařství Sonberk. Lze samozřejmě diskutovat tom, do jaké míry charakterizuje právě tohle víno Jižní Moravu, na druhou stranu mi připadá dobré, že i vinařský trpaslík jako je ČR tu má alespoň tohle čestné zastoupení.
Ceny vín se tu pohybují zhruba od 5 do 50 euro. S jejich výběrem vám navíc mohou poradit sklepmistři, kteří sedí uprostřed vinotéky u počítačů.
Nad vinicemi/ jako v helikoptéře
Sleduji na plátně záběry z vinic, nad kterými letí ve velké rychlosti dron. Obraz se nepromítá jen na plátno, ale v jednu chvíli i do hlediště, na podlahu sálu a pak i na další plátna. Působí to velice sugestivně. Mám pocit, jako kdybych nad těmi vinicemi letěl já sám v prosklené helikoptéře. Film přibližuje slavné vinařské oblasti a to, co je pro ně typické.
Tenhle působivý dokument byl však pouze vstupní epizodou rozsáhlé stálé expozice. V dalších sekcích sleduji třeba animované příběhy z historie, včetně období starověku. Z Mezopotámie, Gruzie, Egypta, Řecka... Komentář poslouchám ve sluchátkách. Musím se ale s nimi a s přenosným audio přístrojem přiblížit do určité vzdálenosti ke zvláštní obrazovce. Animovaný příběh se na ní odehrává jakoby v prostoru. Připomíná mi holografii. Chvílemi přepínám angličtinu do ruštiny, a ten kontrast jazyků mi připadá zábavný.
V dalším oddělení tu z filmového plátna mluví o víně Voltaire, Churchill, Napoleon a další osobnosti, které hrají francouzští herci. Jinde se zase dozvím vše podstatné o druzích vína, technologiích jejich zpracování, zrání v sudech, servírování ve správných sklenicích a tak dál a tak dál.
Informací se na mě hrne tolik, že je nedokážu vstřebat najednou. Naštěstí si můžu vybrat z expozice jenom to, co mě zajímá, nemusím absolvovat všechno.
Panoramatický pohled na město
Stojím v osmém patře budovy na terase salónu Belvedere ve výšce asi 35 metrů a v ruce držím sklenku vynikajícího bílého vína. Je odsud krásný, panoramatický výhled na Bordeaux a řeku Garonnu. A také na moderní most Jacquese Chaban-Delmase Právě teď se zvedá jeho prostřední část vysoko nahoru, aby pod ním vyplula z města zaoceánská loď s turisty.
Lidé, kteří si jako já koupili lístek na stálou expozici v Cité du Vin (20 euro) tu mohou ochutnat jeden vzorek. Vybírají si z několika desítek nejrůznějších vín z řady zemí. Mě logicky zajímala ta místní. Bordeaux je proslavené mohutnými červenými, ale nabízeli tady i bílá. Chvíli jsem debatoval se sommelierkou, a pak si nakonec vybral bílé, směs dvou odrůd, Sauvignonu a Sémillonu. Bylo lehké, svěží a ovocité. Taková mladá holka, a na svůj věk neuvěřitelně vyrovnaná, tady dobře sladěná.
Bohužel to bylo víno z malého rodinného vinařství a nedalo se koupit dole ve vinotéce, ale ani v těch nejlepších vinotékách ve městě. Také mě mrzelo, že jsem si tu nemohl zaplatit ochutnávku více vzorků.
V Cité du Vin se v přednáškových sálech v patrech pode mnou konají přednášky a semináře o víně, ale také tematické ochutnávky nebo výstavy. Je tu i velká knihovna, butiky a dvě restaurace, jedna dokonce velmi noblesní. Pro milovníky vína, kteří přijedou do Bordeaux, je návštěva Cité du Vin další možnost, jak vidět a zažít něco zajímavého.
- Spoustu praktických informací najdete na www.laciteduvin.com/en.
- O městě pak na www.bordeaux-tourisme.com.
Foto: Jana V. Bendová
Nový komentář
Komentáře
Červené mám ráda.
Určitě bych si nějaké vybrala.
zajímavé
Krásná stavba. Kdyby ji chtěl někdo postavit u nás, dopadla by jako Kaplického Chobotnice.
Byla jsem na dovolené a navštívila místní rodinné vinařství. Prohlídka vinice, sklepu a samozřejmě i nádherné prodejny s ochutnávkou. Stavili jsme se rovnou i v rodinné restauraci, která je ve vintage stylu. Nebylo to tak dokonalé, jako zde se píše v článku, ale bylo to krásné a zajímavé. Škoda, že se nedají dát fotečky, opravdu jsem si tento zážitek užila všemi smysly
Zajímavá budova a velký výběr vín z různých koutů světa, dokonce i jedno z Čech. Návštěva tohoto svatostánku musí stát za to.