Další příspěvek je od čtenářky gerdy. Ta si už odmalinka zpívá a pamatuje melodie, i když některé už dnes nejsou slyšet. A zamýšlí se také nad tím, že hudba je mezinárodní jazyk.

Máte pravdu, hudba lidi spojuje, jak se říká... Moc Vám děkuju za příspěvek, milá Gerdo, a přeju krásný den.


Zdravím po ránu, s písní na rtech - samozřejmě :) Hudbu pokládám za něco, bez čeho se člověk neobejde. Nemyslím tím chaotický hluk, který je občas za hudbu vydáván, ale to, co je výsledkem spolupráce dobrých hudebníků s dobrými nápady. Když se sejdou muzikanti, kterým to šlape, člověk má mráz po celém těle. Je jedno, který žánr, ale musí to být machři. Kdo nemá hudbu rád a neumí si zazpívat spolu s ostatními, přichází o strašně moc. Kolik je na světě jazyků, abeced, lidi si po pár kilometrech vlastně ani nerozumí. Ale stačí rozdat notové partitury a už to jede! Noty jsou mezinárodní, najednou je všecko jasné. Hudbou a písničkou vyjádříte každý lidský cit. Když si představíte ansámbl, který společně zpívá Ódu na radost, cítíte tu sílu, štěstí ze společného zpěvu a přítomnosti dalších stejně naladěných lidí.

Hudba spojuje národy, to není fráze, ale svatá pravda. Il divino Boemo - božský Mysliveček - šířil slávu naší hudby v zemi, kde zpívá snad naprosto každý - v Itálii, a jaké měl ovace. Dvořák prorazil v Americe, Janáček bodoval všude tam, kde měli pochopení pro jeho originální výraz, o našich slavných zpěvácích mluvit nemusím, každý přece ví o Emmě Destinové (např.)... ale teď mi napadá - jak je možné, že hudební sluch mají i neslyšící? Neupadne jim přece ani nota. A přitom ti se zdravýma ušima kolikrát „zpívají“ tak, že se dají do vytí všichni psi v okolí a nejbližší sousedé po nich hážou vším co mají po ruce :)... vzpomněla jsem si na Beethovena, našeho Smetanu a ti přece skládali i bez toho, že by slyšeli. Jsou to záhady...

Já si zpívám odmalinka a pamatuju si dodnes i ty melodie, které dnes sotva zazní, stačilo mi slyšet je párkrát tehdy. Mohla jsem je z rádia poslouchat tak plus mínus ve 4 letech :) Třebas - „Plují lodi do Triany“. „Kdybych já uměl psát básně“, „Píseň pro Kristýnku“. Vzpomínám si na fůru písniček, které nemůžu nikde najít. Taková rumunská Malinika - zazpívám přesně melodii (jistěže „tralalala“, protože rumunsky samozřejmě neumím), pamatuju si nástroje, ale po tolika letech zapadla a už ji nikdy neuslyším. Kde taky - všude otravuje europop. Lidovky... jak jsem slyšela cimbál, byla jsem u vytržení. Tolik jsem na něj chtěla hrát, ale bohužel, kde by se na Hané vzal? Hudební sluch mám velmi dobrý, proto jsem předzpívávala jako první v hudebce, když se učila nová písnička. Dokázala jsem bez intonačního kiksu zazpívat Marseillaisu. I v původním jazyce. Chodila jsem do sboru a se svým altem musela bohužel zpívat pouze druhý hlas a nikdy nebyla sólistkou. Nevadilo mi to, beztak jsem trémistka. Líbí se mi harmonie a když to hezky ladí. Proto miluju sbory, tedy hlavně ty klasické a bouřící s orchestrem. Hrávala jsem na klavír, kdybych nebyla líná a měla větší rozpětí prstů, možná bych byla trošku jinde. Jenomže jsem to flákala a neměla trpělivost cvičit, pak jsem se vdala a měla rodinu... znáte to. Ale co - virtuos by ze mě stejně nebyl a dnes stejně všichni poslouchají špunty v uších :)

Mám stejně ráda i rockovou muziku, se silnými hudebními motivy, proto se mi líbí Kansas, Queen aj.- nebudu to tady všecko vypisovat. To jen, abych nevypadala, že mi domů přes práh nesmí nic, co není filharmonické... Nesnáším Hip hop a funky - to abych taky něco neměla ráda :)

Gerda

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne: Máte hudební sluch?

  • Máte ráda muziku?
  • A máte hudební sluch?
  • Hrajete (hrála jste) na nějaký hudební nástroj?
  • Zpíváte si?
  • Máte nějakou historku spojenou se sluchem?

rexrexNapište mi, budu se moc těšit na vaše odpovědi. A jedna z vás se zase může těšit na dárek od nás, tentokrát budete vonět, protože na vás čekají dva antiperspiranty, Rexona Woman Sexy (pro vás) a Rexona men quantum (pro vašeho muže).

Příspěvky posílejte jako vždy na adresu redakce@zena-in.cz do dnešních 14.30 hodin, heslo je SLUCH. Předem děkuju.

 

Reklama