bryle

Chraňte své oči slunečními brýlemi! To už jste jistě někde slyšeli, ne? Ale proč vlastně? Jak na oči sluneční paprsky působí?

Jak působí sluneční záření?

Sluneční paprsky přecházejí přes průzračnou rohovku, přes duhovku - barevnou část oka a panenku, černý střed oka, který se svou velikostí přizpůsobuje intenzitě světla tak, že když je ho příliš, zmenší se, aby bylo zachyceno co nejméně světla a byly chráněny nervové buňky v zadní straně oka. Další část, která paprsky tlumí, je čočka, která chrání sítnici. Ta má za úkol měnit světelné paprsky v nervové signály,  a to v místě tyčinek a čípků.

Ochrana oka před slunečními paprsky však není dokonalá, a tak čočka žloutne, kalí se a vzniká šedý zákal. Stárnutím vzniká šedý zákal také, ale působením slunečních paprsků se podstatně zrychluje jeho rozvoj. Velmi častý je šedý zákal u specifických profesí, například sklářů.

Přestože to není vidět, pigmentové buňky pokrývají celou plochu oka, nejen barevnou část, kterou vidíme, a tak stejně jako chráníme kůži, kde se pigmentové buňky nacházejí, měli bychom chránit i oči. Působením sluníčka může vzniknout rakovina oka stejně jako rakovina kůže. Jak pro náš magazín řekla Bc. Eliška Živčáková, nádory oka jsou pak nehezkou záležitostí, o oko tak člověk téměř vždy přijde.

UV filtr ve všech brýlích?

V dnešní době už mají všechny brýle UV filtr, který může poskytnout 100% ochranu proti záření. Nemusíme se tedy bát koupit brýle například na trhu. Výhodná je i přítomnost polarizačního filtru, který dokáže odbourat odražené paprsky od lesklých ploch, a my tak nejsme oslňováni odraženým světlem.

Velmi důležité je dbát na ochranu očí už u malých dětí. Nabídka slunečních brýlí pro děti je výrobci bohužel značně opomíjena, přestože o škodlivosti slunečního víme mnoho.

Používáte sluneční brýle při řízení auta?

Někdo v nich řídí běžně, ale já mám dojem, že mám obraz skutečnosti lehce zkreslený a za volantem se s brýlemi necítím zrovna nejlépe. Specialistka Eliška Živčáková mi poradila, jaké brýle zvolit, aby se zkreslení minimalizovalo: „Zkreslení způsobuje zakřivený tvar brýlí, čím jsou prohnutější, tím je zkreslení větší. Zvolte co nejrovnější brýle. Také záleží hodně na použitém plastu. Dražší brýle by měly být z kvalitnějšího materiálu, obraz je pak jasnější a ostřejší.“

  • Děkujeme za odbornou konzultaci a velice vstřícný přístup Bc. Elišky Živčákové z prodejny Grand Optical v nákupním centru Nový Smíchov, která nám věnovala svůj čas.

Co vy, chráníte své oči? Používáte brýle při řízení vozidla?