Zoologická zahrada ve Dvoře Králové připravuje dva projekty, které mají zachránit vzácné nosorožce před vyhynutím. V rámci reintrodukce do Keni odletí na konci května do Afriky tři mláďata. Dalších čtyři až pět jedinců odcestuje do keňské rezervace Ol Pejeta Conversanci, ale přesný termín odletu záleží až na vyřízení potřebných povolení.
Z veterinárního hlediska nečekají chovatele v souvislosti s cestou žádné problémy. Připravují se dokumenty, které jsou pro transport ohrožených druhů nutné. Pracovníci keňské rezervace staví obrovskou ohradu, ve které budou královédvorští nosorožci zhruba dva roky žít a zvykat si na život v divočině.
V tuto chvíli žije ve volné přírodě asi 18 000 kusů jižní formy nosorožce bílého. Severní formy nosorožce bílého (tuponosého) se ve volné přírodě vyskytují asi jen tři zvířata, v zajetí žije osm kusů, z toho jich je jen pět schopných reprodukce. Všichni tito nosorožci žijí v zoo ve Dvoře Králové.
Rozmnožit nosorožce tuponosého se v zajetí nedaří pravděpodobně proto, že nejsou nastaveny potřebné teritoriální a sociální vztahy. Úspěchy v rozmnožování tohoto typu nosorožce zoologickými zahradami jsou jen nahodilé, podařilo se to pouze ve Dvoře Králové. Samice nosorožce může mít mláďata až do 35 let věku, nejmladší samice z královédvorské zoo má devět let.
Přestěhovaná zvířata i jejich případní potomci zůstanou majetkem ZOO Dvůr Králové.
Nový komentář
Komentáře
a jakpak se jim v Africe daří?
já mám ráda všechny zvířatka.......
jsou to ale veliké zviřata.
vzácná zvířata
nosorožců je málo, tak ať se jim pomůžu, ať se to podaří
Jen aby je tam neodbouchli nějací pytláci
Moc tomu nevěřím!kdyby to tak fungovalo,tak nejsou v přírodě jen tři kusy.Určitě jich bylo taky vic.Možná pomůže osvěžení krve,ale tady jsem velmi skeptický.
chvályhodné, ale nepomůže to
nebo na pár let...muselo by změnit víc věcí...