sukně

Poslední dobou je sukně tak trochu ve stínu šatů. Není to škoda? Vždyť sukně je jedním z mála oděvních kousků, který nám dává volnost výběru, aniž bychom se prohřešily proti módním trendům.

Troufnete si tipnout, jak je sukně vůbec stará?

Počátek sukně v dnešním slova smyslu pochází z patnáctého století. Od té doby, (kdy se sukně oddělila od šatů), prošla neskutečnou řadou proměn. Pojďme se podívat na ty nejzajímavější.

Mnohé měly nejen bizarní tvar, ale i název.

OtáhliceOtáhlice se říkalo dlouhé sukni s vlečkou v období gotiky.

Vokasnice neboli šorc sukně prostých žen, též součást lidových krojů.

Krinolína – široká odstávající sukně buď z tuhé látky, nebo podpíraná konstrukcemi z různých materiálů se v dějinách módy objevila několikrát. Dvacáté století nevyjímaje.

Boufante – sukně vyztužená a odstávající na bocích se stávala častým terčem dobových karikaturistů (nosila se koncem 18. století).

turnýraTurnýra neboli honzík, další módní výstřelek, který byl hitem v osmdesátých letech devatenáctého století a neušel posměchu.

Kulhavá sukně – jestli se domníváte, že dvacátým stoletím jsme zmoudřeli, tak tato sukně  vás přesvědčí o opaku. Byla tak úzká u kotníků, že se v ní nedalo prakticky chodit, jen cupitat směšnými krůčky. Nosila se v letech 1910 až 1914 a přes svou nepraktičnost byla velmi populární.

Ve dvacátých letech prožila sukně revoluční zlom, když se poprvé výrazně zkrátila a odhalila ženská lýtka.

Ve třicátých letech se zase „sbratřila“ s pánským sakem a vznikl kostým.

Po válce byla sice nouze o látky, ale Dior přišel s New Lookem a sukně dostala nejen nebývalou šířku, ale i výztuž, aby patřičně vynikla.

No a přišla léta šedesátá a s nimi revoluce v podobě mini. Od šedesátých let se tedy délky sukní posouvají nahoru a dolů, zužují a zase rozšiřují, nechají se vlát nebo těsně přiléhají, plisují se nebo zavinují.

Z jakých sukní si můžeme vybrat dnes?

Mini

Krátká sukně odhalující nohy od poloviny stehen výš. Kdo si je může dovolit? Minisukně už naštěstí nejsou módním diktátem, kdy je nosily všechny ženy bez rozdílu věku a soudnosti. Sluší jen mladým dívkám a ženám s dlouhýma a pěkně tvarovanýma nohama, ale stále jsou vidět i na dámách středního věku s krátkýma a tlustýma nohama.

sukně

sukně

Ke kolenům

Sukně v délce kolem kolenou mají mnoho podob. Úzké sukně (tužkové) jsou velmi elegantní a působí velice žensky. Sluší ženám s pěkně tvarovanými lýtky a úzkými boky.

Áčkové sukně se od pasu směrem ke kolenům rozšiřují, proto jsou velmi tolerantní k šíři našich stehen a boků. A navíc působí velice mladistvě.

Balonové jsou sice hitem posledních let, ale upřímně řečeno, sluší málokomu. Chce to opravdu kritický pohled do zrcadla.

sukně

sukně

sukně

Maxi

Dlouhé sukně přišly do módy s hnutím hippies a stále se vrací. Poslední dobou jsou opět na výsluní. Zakryjí mnohé nedostatky, ale pokud jste malé postavy a máte krátké nohy, pozor na ně.

sukně

sukně

Jaké sukně nosíte vy? Podle čeho si sukni vybíráte? Podle postavy, nebo trendů? Myslíte si, že jste dostatečně soudná?