Jak často měníte svoje ložní prádlo? Možná vás napadá, že když doma uklízíte, žádné infekce vám nehrozí, opak je ale pravdou. Některé z nich můžete chytit i z příliš dlouho používaného pyžama.

Průzkum ve Velké Británii ukázal, že většina mužů si spací úbor mění jednou za 13 dní, ženy dokonce až jednou za 17 dní. Přitom právě v pyžamu ulpívá stará kůže a mikroorganismy, které mohou způsobit nepříjemné nemoci.

Profesorka Sally Bloomfield z London School of Hygiene & Tropical Medicine tvrdí: „My všichni máme kožní a střevní organismy, které obvykle nejsou pro naši kůži a střeva škodlivé. Pokud se ale dostanou na nesprávná místa, mohou způsobit problémy.“ Profesorka dále dodává, že mikrobi mohou být sdíleny mezi partnery, dostat se do narušeného povrchu kůže, řezných ran a odřenin a způsobit například zánět močových cest nebo vyrážky.

Jak často byste si tedy měly měnit pyžamo? Doporučuje se zhruba po jednom týdnu. Pračka je schopná se vypořádat s mikroorganismy, které se na pyžamu drží „pouze“ týden, s ostatními už to není tak snadné. Ty se pak mohou přenášet na spodní prádlo a další oblečení, čímž se riziko onemocnění zvyšuje.

Co myslíte, milé čtenářky, není lepší spát nahé? :)

\dfaf

Reklama