Coco Chanel pravila: „Žena potřebuje závoj perel.“ A měla pravdu. Perly podtrhují ženskost a sluší opravdu každé ženě. Ať už přírodní nebo kultivované perly, neměly by chybět mezi vašimi doplňky.

l

Přírodní perly jsou opravdovým zázrakem přírody. V zálivu Kalifornie se jich ze 100 ústřic nalezne jen 5 až 12 kusů, přičemž jen 2 až 4 jsou dobré kvality. Přírodní perly jsou opravdovým klenotem, protože jejich lov a hledání je příliš drahé a neefektivní. Proto ani koupě pravých perel není nejlevnější záležitostí. Přírodní perla vzniká tak, že se mezi stěny škeble dostane cizí těleso, například zrnko písku. Aby se lastura ochránila před vtrhnutím, korýš nečistotu obklopí perletí. Po několika letech vznikne perla o velikosti 4 až 12 mm, různých tvarů. Hodnota pravé perly oproti kultivované, je desetinásobně vyšší.

Kultivované perly jsou výsledkem společného snažení měkkýšů a lidí. Do těla měkkýšů se implantují malé kuličky a poté se proces nijak neliší od výroby přírodních pravých perel. Tento způsob sériové výroby vynalezl v 19. století v Japonsku Kokichi Mikimoto.

Nejdostupnějšími perlami je třetí kategorie – umělé perly, kdy se skleněné kuličky potahují extrakty z muší. Snad jediným vodítkem, jak rozpoznat pravou perlu od umělé, je její tvar a lesk. Umělé perly jsou světlejší, lesklejší a dokonale pravidelné.

Jak a k čemu nosit perly?

Zdá se vám, že perly jsou jenom pro zralé dámy? Možná vás ovlivňuje zažité klišé, že perly se nosí jen k malým černým. Zkuste je vzít třeba ke smetanově bílé nebo k červené, což je letos velmi trendy.

Vezměte si šňůru perel klidně ke svetru či ke sportovně laděné košili. Budete francouzsky šik.

Foto: kolekce perlových šperků Styl Avenue

Čtěte také:

Reklama