0e3eecd68ec6a-shutterstock-594993059.jpg
Foto: Shutterstock

Endokrinní systém zodpovědný za hormonální vyrovnanost v našem těle trpí, a právě hormonální nerovnováha může způsobovat mnoho nemocí. Jak tedy pokud možno co nejvíce eliminovat znečištění v našem každodenním životě?

Co je to endokrinní systém a k čemu slouží

„Endokrinní systém je taková naše řídicí jednotka složená ze všech hormonů v našem těle. Ty si uvědomujeme hlavně v souvislosti s premenstruačním syndromem, kdy ovlivňují naši náladu nebo energii. Ve skutečnosti však hormony pracují neustále a řídí vše, co se v našem těle děje. Regulují hladinu stresu, krevní tlak nebo se starají o zažívání,“ říká MUDr. Jiří Emmer.

Když dojde k narušení systému

Endokrinní systém funguje správně, pokud je v rovnováze. Jakmile však dojde k jeho narušení, může to mít dopad na naše zdraví. Různé nemoci jako rakovina, problémy s plodností nebo oslabení imunity mohou souviset s tzv. endokrinními disruptory. Jde o chemicky aktivní látky, které mohou zasahovat do hormonálního systému. A co je horší – nacházejí se všude kolem nás, takže je téměř nemožné se jim zcela vyhnout. Můžete ale identifikovat nejrizikovější zdroje a přemýšlet, jak se jim pokud možno vyhnout nebo je nahradit.

„Některé disruptory, ftaláty a parabeny, jsou i v jednorázových menstruačních pomůckách, běžných vložkách či tamponech. To je další důvod, proč je vyměnit za ekologické varianty. Příkladem mohou být vložky a tampony vyrobené z bio bavlny. Ty jsou zcela bez parfemace, jsou běleny bez použití chlóru, a navíc jsou i biodegradabilní. Z tamponů se neuvolňují vlákna, protože bavlna má oproti běžně používané viskóze dlouhá vlákna a ta v tamponu dobře drží. Pomůcky z bio bavlny dobře absorbují, jsou měkké a prodyšné a během dnů menstruace vás spolehlivě ochrání,“ doporučuje Ilona Bittnerová, zakladatelka specializovaného e-shopu Maluna.

Co znamená BPA free?

Možná jste už slyšeli pojem „BPA free“ nebo „bez BPA“, ale co to přesně znamená? Bisfenol A (BPA) je chemikálie používaná k výrobě tvrdých plastů a zároveň patří mezi významné endokrinní disruptory. Studie ukazují, že se v těle chová podobně jako hormon estrogen, což může zmást náš endokrinní systém. Výzkumy na téma vlivu BPA na zdraví stále probíhají, ale už nyní ukazují souvislost s rakovinou prsu, problémy s plodností nebo cukrovkou. Co můžete udělat? Vyměňte plastové lahve a krabičky na jídlo za skleněné nebo nerezové nádoby. Plastové nádoby nepoužívejte k ohřívání pokrmů.

c74be10d00de0-shutterstock-1266449476.jpg
Během ohřívání potravin v plastových nádobách, se uvolňují škodlivé látky.
Foto: Shutterstock

„Svému zdraví také přispějete, pokud se vyhnete nákupu a konzumaci vody z plastových lahví. Nejenže pomůžete snížit spotřebu plastu, ale také eliminujete mikroplasty, které se uvolňují z lahví s pramenitou či minerální vodou ze supermarketů. Tomu však lze čelit filtrací běžné kohoutkové pitné vody a její speciální úpravou. Příjemnou variantou je tzv. poddřezové řešení, kdy následně lze mít chutnou a zdravou vodu přímo z kohoutku v kuchyňce nebo v kancelářích stále oblíbenější výdejníky vody. Tato voda je navíc obohacena o hořčík, který pomáhá předcházet únavě a může přispívat ke schopnosti organismu relaxovat a bojovat se stresem. Hořčík také podporuje funkci svalového a nervového systému,“ říká Jaroslav Žák z BWT.

Olovo, jeho regulace a hromadění

Regulace výrazně snížily riziko otravy olovem, přesto se však olovo může v těle kumulovat po řadu let. Výzkum z roku 2016 odhalil spojitost mezi hladinami olova v krvi a množstvím reprodukčních hormonů. Jak se chránit? I když dnes není třeba se olova tolik obávat, může se stále vyskytovat ve starých barvách nebo kovech. Pokud s nimi pracujete, důkladně si umyjte ruce a převlékněte se.

9d9417a59d0cb-blobid0.jpg
Pitná voda obsahuje hormony, které neblaze působí na naše zdraví
Foto: Shutterstock

Hormony v pitné vodě

Nejen chemické látky, ale i další hormony, které přijímáme z vnějšího prostředí, mohou narušit náš endokrinní systém. Vědci zjistili, že v pitné vodě se mohou nacházet hormony, zejména estrogen, který tam nemá co dělat. Důvodem je zbytkový estrogen z antikoncepce, který se prostřednictvím odpadních vod dostává do zdrojů vody. Řešením může být pořízení kvalitního filtru na pitnou vodu.

Vyměňte běžné potraviny za BIO

Při pěstování plodin se běžně používají pesticidy a výzkumy jejich vlivu na zdraví stále pokračují. Některé naznačují, že mohou ovlivnit funkci štítné žlázy, což je obzvláště důležité u těhotných žen. Štítná žláza je klíčovou součástí endokrinního systému, produkuje hormony ovlivňující srdce, svaly, trávení, ale také ovulaci a menstruační cyklus. Co můžete udělat? Preferujte bio potraviny, které nejsou ošetřené pesticidy, a ovoce i zeleninu důkladně omývejte před konzumací.

Zdroj: Tisková zpráva  ASPEN.PR s.r.o