Funkční prádlo se díky vývoji v textilních materiálech stalo (nejen)pro sportovce nutností. Stejně jako se rozvinuly kvalitní materiály funkčního prádla, objevují se na trhu i levnější imitace, které se funkčními ani nazvat nedají. Které materiály vyhledávat, kterým se vyhýbat a jak poznat kvalitní výrobek? Na to jsme se zeptali Pavla Mlýnka, zakladatelem české sportovní značky

mill

Funkční prádlo rozdělujeme do tří vrstev - prádlo, střední vrstva a ochranná vrstva. Nejpodceňovanější vrstvou je podle zkušeností zpravidla ta první. „První vrstva má za úkol odvádět od těla vlhkost, tedy hlavně pot, a také pomáhá regulovat tělesnou teplotu. Kvalitní funkční prádlo tedy v žádném případě nesmí studit, pokud je zpocené, nenasakuje vodu a udržuje tělesnou teplotu. Opravdu se dá říct, že v létě chladí a v zimě hřeje.“ Zimní a letní se od sebe často odděluje pouze odlišnou gramáží látky a délkou rukávů a nohavic.

První, podle čeho byste měli vybírat funkční prádlo první vrstvy, je bez diskuze materiál. Pokud se v něm objevuje bavlna, dejte od něj ruce pryč, ta nemá ve funkčním prádle co dělat. Pohlcuje tekutiny, mokrá neudrží teplotu a velmi rychle začne zapáchat. O něco lepší je to s polyesterem (PoE), který má rozhodně lepší schopnost odvádět tekutiny, problém jsou ale pachy. Tento materiál začne poměrně rychle zapáchat. Nejlepší vlastnosti z umělých materiálů má polypropylen (PoP). Díky pevným vláknům je velmi odolný, téměř nepřijímá vodu – má desetkrát menší nasákavost než polyester - ale dobře ji odvádí.  Je antibakteriální a ani po dlouhém nošení nezapáchá,“ Bohužel je ale několikanásobně dražší než polyester, který zejména kvůli ceně používá většina výrobců, a který se má funkční vlastnosti mnohonásobně horší.

Pokud dáváte přednost přírodním vláknům, pak je ideální vlna merino. Jde o extra jemnou vlnu, která na dotek vyvolává dojem hedvábí, jak jemná jsou její vlákna. Vodu sice částečně absorbuje, její výhodou je ale to, že  hřeje i mokrá.

prádlo

Názvů prádla najdete hodně, ale důležité je nenechat se jimi ošálit a podívat se na složení. Funkční prádlo z Climayarnu, což je materiál složený ze 40 % z polypropylenu a 60 % z Merino vlny a kombinuje tak přednosti obou vláken - hřeje a propouští, zároveň nezapáchá a je antibakteriální. Na trhu najdete ale i takové, u kterých je to nejlepší jen jejich odborně znějící název. Ve složení se pak objevují neznáme textilie nebo v nejhorším bavlna či akryl. Ty ani odborný název nezachrání

Pokud máte materiálově vhodné prádlo, zbývá už jen vybrat vhodnou velikost a střih. První vrstva by měla vždy přiléhat přímo na tělo, aby mohla optimálně fungovat, tedy v zimě především hřát a odvádět vlhkost. Pokud na tělo nedoléhá, dochází ve volných prostorách a záhybech k tepelným ztrátám a tkanina nemůže odvádět pot. Pro lepší komfort jsou pak ideální ploché švy, díky kterým si neotlačíte například lýtka v lyžácích nebo ramena pod batohem.

Zdroj a foto www.mill.cz.

Reklama