Každá žena ji má ve svém šatníku. Zamyslí se někdy nad tím, jakým prošla vývojem?

Prapodprsenka
Nejstarší skutečnou podprsenku vědci objevili v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Její stáří se odhaduje na tisíc let. Podle odborníků téměř dokonale odpovídá současným modelům. Má zlatou barvu a byla zhotovena z jemného hedvábí. Nechybí jí ani ramínka a bavlněné vycpávky. Evropa ovšem musela na podprsenku ještě několik století čekat. Po celý novověk se tu zdokonalují korzety, které tvarují celé dámské tělo. Z měděných plátů je nosily ženy ve starověké Krétě už okolo roku 1800 př. n. l. V antickém Římě nosily ženy strophium, pruh látky omotaný kolem prsou. Sportovkyně v té době používaly trik, aby jim při atletických disciplínách jejich ženská ozdoba nepřekážela - strophium si vázaly křížem. Ve středověku se prapodprsenka, stále jen látkový pruh, vázala na šíji, ale už ve XIV. století se objevuje stahující kostěný nebo ocelový krunýř – korzet. Pochopitelně venkovské ženy a ženy chudé nenosily nic anebo si prsy zpevňovaly šátkem, tak jako v průběhu celých dějin.

Kdy vznikla ta „nová“?

O patent na první novodobou podprsenku se vedou spory – bylo jich totiž podáno několik, ale první byla asi Maruška – tedy Mary Tucek. V r. 1893 patentovala prsní podpěru (samostatné kapsy pro prsa a pásy/řemínky, které šly přes ramena, upevněné sepnutím háčku s očkem).

Pak je tu další Mary. Ta prý zdědila prsa po tatínkovi – vynálezci parníku R. Fultonovi. Ale když dostala večerní róbu z jemného materiálu a zjistila, že korzet vyčnívá, vzala dva kapesníky, růžové stuhy a svázala je. Spojila se s návrhářem, ale první podprsenka vynesla jen jeden dolar, a pak zájem utichl. 1914 si pod jménem Caresse Crosbyová nechala podprsenku patentovat a začala s její výrobou. Nebavil ji obchod a patent prodala Warner Brothers Corset Company v Bridgeportu (Connecticut) za 15 000 dolarů. Společnost Warner na patentu vydělala během dalších třiceti let více než 15 milionů dolarů a podprsenka se díky dobrému marketingu a ženské emancipaci stala součástí šatníku žen na celé planetě.

 

Proč tedy mluvíme o stých narozeninách? Oficiálně se za prvního novodobého vynálezce považuje Paul Poiret, který slíbil ženám volný pas, žádné těsné korzety, které byly nepopulární pro svou nepohodlnost, a na trh přišel s první podprsenkou. A bylo to roku 1907.


A jak šel s podprsenkou čas, jaký byl její vývoj?

 

1907 – první podprsenky začal ve velkém prodávat coutiér Paul Poiret, který se později stal módním návrhářem 

1913 – americká prominentka Mary Phelps Jacob odmítla oblékat korzet 

         a vyrobila si své vlastní spodní prádlo ze dvou hedvábných kapesníků.

 

1925 – The Kestos bra, vyrobena ze dvou trojúhelníkových částí, byla první speciálně navrženou podprsenkou k formování

prsou.

1931 – podprsenky získávají pružný tvar, tvarují prsa

 

 

 

1957 – Skandální image této doby – push-up podprsenka, kterou Howard Hughes navrhl pro Jane Russell, která ji oblékla pod hedvábné šaty ve filmu The Outlow

 

 

 

 model korzetu, J. Russel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1959 – Byla vynalezena lycra. Podprsenka se stala pohodlnou a pružnou.

 

1991 – Legendární podprsenka z dílny Jeana Paula Gaultiera, kterou navrhl speciálně pro Madonnino Blonde AmbitionTour.

 

1994 – Wonderbra a Eva Herzigová. Její slavné heslo „Hallo Boys na reklamních tabulích zastavovalo pány řidiče, kteří s nadšením hleděli na Eviny vnady. Díky nim stoupl prodej této podprsenky a Eva se stala světovou celebritou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co bude dál? Dnes už máme podprsenky všech tvarů, barev, krajkové, hedvábné i bavlněné – pro každou příležitost. Podprsenky bez ramínek nebo neviditelné. Ale máme je všechny, dámy. I ty, kterým příroda příliš nenadělila...

 

A jak je to vlastně se stářím podprsenky? Byla první Maruška Tučková nebo Číňané? A kdy to bylo? Není to jedno? Dovedete si představit, že nosíte na hrudi kovové pláty nebo trojúhelníková šněrovadla? Jaké podprsenky máte v oblibě?

Reklama